SME

Prečo sa Rusi prepadajú do depresie a závisti

Rusi sú podľa sociológov v najhlbšej depresii, odkedy sa niečo také sleduje. Hlavné pocity sú: agresia, zúrivosť, poníženie, strach, zúfalstvo.

„Hanba vám všetkým!“ kričia dolároví dlžníci pred Ústrednou bankou Ruskej federácie v Moskve. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

Stáli tam tak odhodlane, ako vedia pod oknami svojich úradov stáť v zime, nepohode a s pramalou nádejou na úspech vari len Rusi.

„Hanba. Hanba...“ Chvíľa zamyslenia a potom odvážne: „Hanba vám všetkým.“ Radšej nie príliš adresne. Muž, z ktorého hrdla ten výkrik vykĺzol, sa teší pochvalnému poklepávaniu po pleci od svojich spoludemonštrantov. Ten im to ukázal. Chvíle, keď pocit poníženia vystrieda pocit zadosťučinenia. Ale len na okamih. Kým všetkým nedôjde, že týmto vojnovým pokrikom nikoho nevystrašia a ich stratené peniaze im nikto nevráti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ste dospelí...

V pondelok 8. februára 2016 sa pri budove Ústrednej banky Ruskej federácie v Neglinnej ulici v Moskve odohralo niečo, čo už som zažila mnohokrát. Dav úplne zúfalých, strašne naštvaných a absolútne deprimovaných mužov a žien kričí rôzne heslá a vie, že to k ničomu, ale vôbec k ničomu nevedie. Napriek tomu si potrebujú vyliať zlosť. Uľaviť svojej širokej ruskej duši, pretože už ani ona neunesie tú ťažobu nespravodlivosti.

Tentoraz ide o klientov rôznych ruských bánk, ktorým dlhujú rôzne sumy. Čo už, takých sú v Rusku milióny. Lenže títo si v tučných ropných časoch požičali v ruských bankách v dolároch! Finančné ústavy ponúkali takú možnosť každému, kto po nej siahol. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ste dospelí, mali ste si to rozmyslieť,“ radia dlžníkom teraz bankoví experti z bezpečia televíznych obrazoviek. Lenže rada prichádza veľmi neskoro.

Kurz rubľa oproti doláru sa totiž v  krátkom čase znížil natoľko, že ľudia teraz namiesto jedného bytu fakticky musia splatiť dva. Mnohí už mali takmer splatené a teraz stoja zase na začiatku. V mnohých prípadoch je mesačný príjem klienta nižší než splátka. 

Banky prichádzajú s riešením – klient, hoci už zaplatil väčšinu dlhu, má predať svoj draho nadobudnutý byt a peniaze dať banke. Sám však skončí na ulici. Najskôr ako demonštrant, čoskoro ako bezdomovec.

Recituješ Puškina?

Rusi závidia hlavne skorumpovaným úradníkom, ktorí si vďaka svojej blízkosti k moci mohli urvať tučné kúsky. Z toho vyplýva pocit prehry.

Stála každé ráno na rohu ulice Gruzinskij pereulok, v ktorej som bývala od roku 1991 až do 2001. Držala za pazúry chudú sliepku s vyťahanou „husou kožou“ posiatou modrofialovými škvrnami, a čakala, že si ju kúpim. Občas som sa zľutovala a vtáka potom hodila do šachty na odpadky v našom dome.

Zhostili sa ho milióny švábov bez ohľadu na jeho vek a tuhosť. 

Bolo mi tej ženy ľúto. Dávala som jej viac, ako sa odvážila si za svoj tovar vypýtať. Tvárila sa vďačne. Potom mi raz moja ruská kamarátka Táňa vysvetlila, že pani ma asi nenávidí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Vidíš ju poníženú, stojacu v bahne, žobrajúcu o almužnu, v zástupe ďalších takých zúfalých žien. A asi to bude nejaká učiteľka, čo vie Puškina naspamäť, alebo dokonca lekárka, ktorá by mohla zachraňovať životy. Keby nepredávala sliepky. Vieš recitovať Puškina?“

„Nie,“ odpovedala som pravdivo. „No vidíš. Ako si ťa môže vážiť? V jej očiach by si tam mala stáť ty, ty, ktorá si predsa nevyhrala 2. svetovú vojnu, tvoji predkovia nepoložili život za slobodu celej Európy, žiadna Češka ani Američanka nikdy tak nezatancuje labuť ako naša Maja Plisecká. Žiadny Čech neletel prvý do kozmu ani nevymyslel kaťuše. Napriek tomu tam stojí ona a nie ty.“

Šťastie hneď teraz

Bola to najlepšia charakteristika stavu kolektívnej depresie, ktorú som začiatkom 90. rokov minulého storočia počula. Národ vzdelancov, úderníkov, umelcov, stachanovcov, okresných i generálnych tajomníkov, a takisto ľudí, ktorým od rána do noci vtĺkali do hlavy, že sú predvojom sveta, že sa majú najlepšie a sú najbystrejší, najuvedomelejší a najšťastnejší, sa stretol s reklamou na mikrovlnnú rúru.

V ruských domácnostiach sa objavili zahraničné televízne programy, filmy, súťaže a v reklamných prestávkach medzi nimi tovar, o ktorého existencii mnohí len tušili, iní ani to nie. Umývačky, farebný riad, topánky, pančuchy, autá, čo sú elegantné a ešte aj jazdia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C459X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu