Autorky sú sociologičky
Aliancia za rodinu, ktorá sa zviditeľnila minuloročným referendom a Pochodom za život, v posledných dňoch vstúpila do predvolebného diania dokumentom Deklarácia za rodinu. Ide o súhrn politík presadzujúcich ciele Aliancie a nechala kandidátov a kandidátky naprieč politickým spektrom podpísať deklaráciu a zaviazať sa k jej plneniu, ak budú zvolení.
Ako iniciatíva, ktorá pomáha ľuďom s rovnakými názormi lepšie sa orientovať v ponuke kandidátov, je deklarácia vítaný a snáď účinný nástroj ako zvýšiť volebnú účasť aj záujem o verejné dianie. Čo vidíme ako problematické a nechceme nechať bez verejnej diskusie je obsah tejto deklarácia a motivácia jej signatárov.
Konzervatívne či protiústavné?
Zatiaľ, čo v niektorých bodoch je deklarácia súhrnom klasických požiadavok konzervatívneho svetonázoru na politiku, v iných stojí na hrane navádzania k diskriminácii (žien, mužov, sociálne slabších, ľudí s iným politickým presvedčením, ľudí s neheterosexuálnou orientáciou a identitou). To či je za hranou už bude musieť rozhodnúť Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, kam bol podaný podnet na prešetrenie tohto dokumentu.
Predvolebný čas musí byť rozhodne jedným z najstresujúcejších období v živote (nádejného) politika a je prirodzené, že môže urobiť chyby. Nedá nám ale nepýtať sa, či si toľko signatárov a signatáriek nevšimlo, že deklarácia popiera Ústavu SR, najmä rovnosť na základe pohlavia a rodu a tiež politického presvedčenia. Rozchádza sa tiež v určitých bodoch s Európskym dohovorom o ľudských právach, smernicami EÚ a antidiskriminačným zákonom.
Ústava je viac než Deklarácia
Môžeme sa na to dívať tak, že predstavitelia Aliancie za rodinu nesúhlasia so znením Ústavy tejto republiky, na čo majú plné právo, myslíme si ale, že na kandidátov a kandidátky musíme byť prísnejší.
Ich ochota podpísať sa pod sľuby, ktoré sú protiústavné a pravdepodobne diskriminačné nehovorí nič dobré o ich komepetenciách viesť štát. Bez ohľadu na svoj svetonázor, nebudú môcť podpisovať protiústavné zákony a budú skladať poslanecký sľub, v ktorom sa zaväzujú k pravému opaku toho, k čomu sa zaviazali v tejto deklarácii.
Pýtame sa, či dokáže takýto človek rozumieť politikám v ich komplexnosti a dobre viesť štát vzhľadom na jeho už existujúce pravidlá, s ktorými sa nemusí stotožňovať? Dokáže odolávať nátlakovým skupinám a lákadlám, ktoré mu budú ponúkané za zneužitie jeho (právo)moci?
Čo tento podpis hovorí o myslení týchto kandidátov, ktorí sú ochotní hoc aj diskriminovať a zameniť rovnosť obyvateľov tejto krajiny len za potenciálny krúžok na volebnej listine? Myslia iba do volieb a nie ďalej? Nemyslia na zástupcov skupín, ktoré sú ochotní diskriminovať? Alebo došlo k nedorozumeniu?
Posielame podpísaným otvorený list
Preto kandidátom do parlamentu, ktorí sa pod Deklaráciu za rodinu podpísali, posielame otvorený list, v ktorom sa ich pýtame ako to svojím podpisom mysleli, vyzývame ich aby ho opäť zvážili a už nepodpisovali sľuby, ktoré odporujú platným zákonom a normám tejto krajiny, ak chcú dokázať svoje kompetencie viesť štát a chcú, aby sme ich brali vážne.
Autor: Michaela Šedovič, Zuzana Réveszová