Autorka je politologička
Výber z dvoch kandidátov na premiéra je ťažšou voľbou, než bolo rozhodovanie, ktorej zo strán hodiť svoj hlas – aj keď si mnohí pred piatym marcom mysleli, že už nič ťažšie byť nemôže.
Posolstvo voličov síce znie, že väčšina volá po alternatíve k vláde jednej strany personalizovanej Ficom, a tak by voľba mala byť jasná. A napríklad pre väčšinu čitateľov Denníka N, ktorí hlasovali v takomto prieskume (až 90 percent), ňou bol líder SaS Sulík. Anketa zatiaľ iný variant odpovede neponúkla.
Dôvody, prečo je načase vymeniť Fica, už netreba rozvádzať. Jednoducho treba zastaviť úpadok Slovenska vo viacerých oblastiach spoločenského žitia, ale i napraviť jeho pošramotený obraz ako spoľahlivého členského štátu EÚ.
Prvý cieľ bude náročnou úlohou pre akúkoľvek vládu, ale to druhé si len ťažko viem predstaviť so Sulíkom ako premiérom.
S tou mierou geopolitickej negramotnosti a technokratickej jednostrannosti, akú hneď po voľbách predviedol v Berlíne v televíznej debate. Pochybujem, že práve takúto valaškovú reprezentáciu Slovenska vo svete si želá tých 179 249 voličov, ktorí ho krúžkovali.
Argument do krčmy
Počuť od ekonóma, že na „transparentné“ Slovensko práve eurofondy priniesli korupciu, hoci vieme, že úspešný rast na úrovni 4,3 percenta za posledný štvrťrok 2015 potiahli najmä investície financované eurofondmi, je jednoducho hlúpe aj v krčme. Nieto v TV debate s ministrami Rakúska a Nemecka, kde to vyvolalo takmer také zdesenie ako u nás pohľad na Kotlebu pochodujúceho do parlamentu.
Východisko z útrap rozumu bičovaného rozpornými emóciami nachádzam v nazeraní na zostavovanie vlády ako dynamický proces, v ktorom rozhodnutia vyjednávajúcich straníckych lídrov v jednom momente otvárajú dvere iným, dovtedy aj nevideným možnostiam alebo naopak môžu cestu k dohode úplne zatvoriť.
Výsledok nie je vôbec predurčený. Všetko bude závisieť od vzájomných interakcií zúčastnených aktérov, keď po niekoľkých kolách rokovaní, patových situácií sa budú niektoré hrany obrusovať a deliace línie premosťovať alebo aj nie.
Hrubá čiara
Skúsme urobiť hrubú čiaru, po ktorej volá sám Sulík a vytlačme traumatizujúcu spomienku na to, kto a ako hlúpo rozbil predchádzajúcu stredopravú vládu Radičovej a dajme mu možnosť ukázať, či odvtedy dozrel na rolu premiéra ešte náročnejšej a menej štandardnej vládnej zostavy.
Samotný proces vyjednávania s koaličnými partnermi bude náročným testom jeho predpokladov pre rolu premiéra. Veľmi rýchlo sa ukáže, či to, čo tvrdia jeho spolustraníci – že je kooperatívnejší a schopný dosahovať kompromisy –, je iba prejav ich lojality, alebo skutočnosť.