SME

Stačí jedna ekonomická kríza a hnedí možno budú zostavovať vládu

Príčinu strachu však treba z veľkej časti hľadať skôr v obave pred ekonomickou neistotou, nefunkčnou sociálnou záchrannou sieťou, biedou a bezútešnou budúcnosťou.

(Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je politológ, žije v estónskom Tartu

Človek by si nepovedal, že sa mu ešte niekedy raz zíde vysokoškolská práca spred mnohých rokov o náraste podpory nacistickej NSDAP v medzivojnovom období.

Ešte že nás profesori nebrzdili v rozlete. Kiežby tú prácu teraz radšej nebolo treba. Miestami sa totiž zdá, že stačí vymeniť skratky strán a všetko sedí ako kedysi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé voľby

Vo voľbách v roku 1928 získali nacisti menej než tri percentá hlasov. Následne otočili svoju pozornosť z mestského obyvateľstva aj na malé sídla a vidiek. Po štyroch rokoch dosiahla NSDAP o 30 percent viac. Niekde medzitým v Amerike krachla burza a vypukla veľká hospodárska kríza.

V akej krajine mala po Spojených štátoch najväčší dopad, určite tušíte. A na margo vidieka stačí asi dodať, že obnovou poľnohospodárstva chce Ľudová strana Naše Slovensko znížiť nezamestnanosť o štvrtinu.

Od svetového obchodu a kapitálu výrazne závislé medzivojnové Nemecko, ktoré sa len nedávno pozviechalo z hyperinflácie, si začiatkom tridsiatych rokov skúsilo viac než 30-percentnú nezamestnanosť. Voľby v roku 1930, keď sa kríza začala valiť už aj Európou, znamenali prvý úspech pre NSDAP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Strana získala o viac než päť miliónov hlasov. Čuduj sa svete, v tých istých voľbách narástol počet všetkých odovzdaných hlasov o štyri milióny. Celkom slušná mobilizácia.

Prvý prielom vo voľbách zaznamenala NSDAP vďaka prvovoličom a ľuďom, ktorí predtým radšej nevolili vôbec. Podarilo sa ich pritiahnuť k urnám aj vďaka strachu z možných vplyvov ekonomickej krízy. Na Slovensku sa veľmi podobne až tretina voličov Kotlebovej strany na minulých voľbách nezúčastnila.

Nebudete tomu veriť, ale krajná pravica bola v sobotu rovnako aj u nás najúspešnejšou stranou u prvovoličov vo veku 18 až 21 rokov. Mimochodom asi tušíte, že podobne ako v Nemecku vtedy, ani slovenské automobilky nevyrábajú pre náš domáci trh, ale na export pre svetové trhy.

Posledné voľby

O dva roky neskôr to bolo v Nemecku už inak. Celková účasť nijak zásadne nestúpala, ale NSDAP opäť výrazne vzrástla. Dosiahla svoj najlepší výsledok vôbec. Tu bola však príčina zjavne niečo iné než bývalí nevoliči.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45Z3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Peter Tkačenko

Stabilitu vlády, sociálne istoty ani vyslanie vojsk v paláci nepostráži.


SkryťZatvoriť reklamu