SME

Fantóm si urobil prehliadku v paláci, brexit a letní hostia u Bašternáka (Schutzov týždeň)

Brexit zoškrtal priority slovenského predsedníctva.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa I

Čo dodať? Najdlhší geopolitický vrh kolísky demokracie sa pripodobňuje, ako zmena Západu, k pádu Berlínskeho múra. Účinky už trvajú, hoci sám brexit je „iba“ pravdepodobný, ale nie istý. Krkolomné scenáre, ktoré latentne, ale výdatne podporuje bezprecedentnosť, nevýhodnosť a komplikovanosť rozluky pre obe strany, môžu totiž proces aj vykoľajiť. Druhé „korekčné“ referendum na základe „remain“ petície, ktorá nazbierala už okolo troch miliónov podpisov, je isteže neuskutočniteľné.

Nové hlasovanie je však celkom reálne na konci procesu, keď výsledok rozvodového konania môže – pokojne a legitímne – predložiť voličom na schválenie nová britská vláda. Obavy zo Škótov – ako ukázalo aj Sturgeonovej extempore v Bruseli – pritom Londýn príliš mať nemusí, keďže Španieli (Katalánsko!) aj  iní si už postrážia, aby si odštiepenecké regióny nemohli k členstvu v EÚ ani čuchnúť. Horšie než faktický brexit – vrátane virtuálnych strát na libre a akciách – je politické napätie a bezuzdná dynamika, akou sa šíri. Jednak na britskej scéne, ale aj na európskom brehu, kde kritici brexitu by hnali Britov s časomerom, hrozia exemplárnou príučkou či väčšinu 52 percent obviňujú z hlúposti. Hm, hm. Môžeme Britom, iste, ledačo vyčítať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Definitívny fakt, ktorý uzná každý, kto pobudol v kráľovstve dva týždne, ale znie, že „nejde o náhle pominutie myslí, ale vyvrcholenie dlhej diskusie o prínosoch a nevýhodách členstva v Európskej únii“. (Michael Žantovský, bývalý český veľvyslanec v Londýne). Celé európske naladenie, keď nešťastie musí mať svojho zodpovedného vinníka (Cameron, Johnson, Juncker, celá EK), je pomýlené. Chýba mu pokora pred dejinami, ktoré sa tvoria spontánnym spolupôsobením tisícov faktorov a okolností.

Udalosť týždňa II

Štyridsaťjeden mŕtvych na letisku Atatürka. Negatívna publicita, ktorú si Turecko v Európe – (iba) čiastočne opodstatnene – užíva, by sa raz mohla sama seba opýtať, či by európska demokracia vyzerala tak k svetu, ako vyzerá, keby čelila takému frekventovanému teroru a hostila taký počet utečencov na hlavu obyvateľa. Súvislosť je iba špekulatívna, ale pre poriadok spomenúť treba, že atentát sa udial v týždni, keď Ankara normalizovala vzťahy s Izraelom a pokúsila sa o čosi podobné s Kremľom. To, že Erdogan sa ospravedlnil za stíhačku Putinovi, zakladá podozrenie, že partnerstvo s EÚ nevidí ako perspektívne. Isteže je to špinavý hráč a zneužíva protiteroristické zákonodarstvo. V situácii, keď atentát v Istanbule stíha atentát v Ankare a vice versa, je však veľmi na zváženie, či v rámci podmienok vízovej liberalizácie musí EÚ nevyhnutne trvať na zmene tejto legislatívy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48H8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu