SME

Pre utečencov robíme málo

Blízky východ musí stáť na čele riešení migračnej krízy.

(Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je profesorom kultúrnych štúdií na Fáskej univerzite. Copyright: Project Syndicate 2016.

Od roku 2012 prišlo do Európe, na Blízky východ a do severnej Afriky viac ako 12 miliónov utečencov a migrantov. Výsledkom je čoraz vyhrotenejšia politická a humanitárna kríza - a čoraz vzrušenejšia debata o tom, ako ju riešiť.

V Európe charakterizujú túto debatu rozpory a rozkol, ktorých stelesnením je nedávne hlasovanie Veľkej Británie o odchode z Európskej únie - tento výsledok do značnej miery ovplyvnili prehnané obavy z imigrácie. V situácii, keď sa členské štáty EÚ nedokázali dohodnúť na zabezpečení vonkajších hraníc Únie, nieto ešte na otázke, čo urobiť s utečencami, ktorí už prišli, sa účinná a jednotná reakcia dala ťažko očakávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie všetci pomáhajú

Na Blízkom východe neznie debata o utečencoch ani zďaleka tak nahlas, ale nie je o nič menej vášnivá. V šesťapolmiliónovom Jordánsku dnes žije viac ako 1,4 milióna utečencov, väčšinou zo Sýrie. Pol druha milióna sýrskych utečencov v Libanone dnes tvorí tretinu z celkového počtu 4,7 milióna obyvateľov tejto krajiny. A Turecko s približne 75 miliónmi obyvateľov dnes hostí 2,7 milióna sýrskych utečencov, z ktorých asi 30 percent žije vo vládou spravovaných táboroch neďaleko sýrskych hraníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že väčšina utečencov pochádza z Blízkeho východu - najmä zo Sýrie, ale aj z Afganistanu, Iraku, Jemenu a Líbye -, ťažko niekoho prekvapí zistenie, že tento región nesie na svojich pleciach značnú časť záťaže. Nie všetky blízkovýchodné krajiny však robia dosť.

Štáty Perzského zálivu napriek obrovskému ropnému bohatstvu neprijali prakticky žiadnych utečencov; opierajú sa o tvrdenie, že nepodpísali Dohovor OSN o utečencoch z roku 1951, a preto nemajú záväzok ich prijímať.

Napríklad Spojené arabské emiráty prijali od vypuknutia sýrskej krízy v roku 2011 len niečo vyše 200-tisíc sýrskych štátnych príslušníkov. Egypt, Tunisko, Maroko a Alžírsko síce umožňujú sýrskym utečencom vstup do krajiny, ale neposkytujú im žiadnu podporu; v týchto krajinách neexistujú utečenecké tábory.

Susedné krajiny zatiaľ úpia pod ťarchou krízy. Jordánsky rozpočet na sociálne výdavky je už dnes preťažený, čo vyvoláva sociálne napätie. Školy v Jordánsku a Libanone boli preplnené už pred príchodom utečencov; dnes praskajú vo švíkoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4A3A na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu