SME

O čom hovorí Sulík, keď hovorí o islame

Islam zachovaný v knižniciach, v architektúre, v našej vede a literatúreje súčasťou našej kultúry výrazne dlhšie, ako je Galko na facebooku.

Najväčšiu sochu Budhu na svete zničil afganský Taliban v roku 2001. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ahmed Al Faqi Al Mahdi – aké príznačné meno – stál začiatkom júla 2012 pred mešitou Sidi Jaha v Timbuktu v Mali. Niektorí si to možno pamätáte, Al Mahdi a jeho negramotní spoločníci, vyzbrojení baranidlami a proroctvami o konci sveta, zničili v púštnom meste niekoľko svätýň zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Al Mahdi so svojimi spolubojovníkmi z Ansar Edin a al-Káida Magreb verili, že vyrazením vstupných dverí mešity sa do sveta vyrútia vojny, sucho a krízy. Zničením vstupu do mešity tak chceli urýchliť príchod posledného súdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Spomenul som si

Svojimi činmi prispeli „iba“ k zničeniu deviatich chránených mauzóleí „mesta 333 svätých“. Timbuktu bolo v 15. a 16. storočí duchovným a intelektuálnym centrom islamu v Afrike.

V minulosti bola jeho mystická univerzita považovaná za exotickú vstupnú bránu k poznaniu islamskej kultúry. Od roku 2003 sú zbierky rukopisov z Timbuktu predmetom medzinárodného výskumu zameraného na šírenie písaného slova a teologických špekulácií v tejto časti Afriky.

Mauritánsky režisér Abderrahmane Sissako zobrazil ohrozenie kultúrneho dedičstva islamu džihádom vo filme Timbuktu, ktorý mal premiéru v Cannes v roku 2014, kde získal Cenu ekumenickej poroty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Film rozpráva udalosti zo začiatku desaťročia, keď do Timbuktu prišli príslušníci sekty al-Kaída Magreb a narazili na odpor domáceho islamského obyvateľstva, ktoré odmietlo šaríu a prítomnosť teroristov.

Richard Sulík nedávno uviedol, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou. Spomenul som si na Timbuktu, na zničené rukopisy a stavby, ale aj na Baalov chrám v Palmýre zničený Islamským štátom minulý rok a popravu riaditeľa múzea v Palmýre Chaleda Assada, ktorý odmietol z mesta odísť. A spomenul som si na zábery odpálenách sôch Budhu v Bamijáne v Afganistane, zničené v roku 2001 na príkaz Mohameda Omara, ktorý neskôr ušiel spojencom na motorke.

A spomenul som si aj na zničenie Notre Dame francúzskymi revolucionármi, snahy barcelonských republikánov zničiť Sagradu Famíliu, ktoré pripomína Orwell, do povetria vyhodené chrámy v boľševickom Rusku a horiace synagógy v nacistickom Nemecku.

A rád by som pána Sulíka poopravil, aj keď mám pocit, že je už zrejme neskoro.

Jedna zábavná šou v Česku náhodným pýtaním zistila, že zaujímavá časť Čechov zásadne odmieta, aby sa v českom jazyku začali používať arabské číslice.

Kto túži po jednote

Neexistuje niečo také ako jeden islam, jedno kresťanstvo a neexistuje niečo také ako jedna kultúra. Každý, kto povie, že žijeme v spoločnostiach vyznačujúcich sa jednotou, to vraví buď z nevzdelanosti, ľahkovážnosti, alebo úmyselne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Európska spoločnosť a európska kultúra sú výnimočné práve tým, že sa definujú ako pohyb proti jednote, ktorú budovali cirkvi, boľševici a nacisti.

Túžba po jednote totiž nie je to isté ako vyznávanie spoločných hodnôt a životného štýlu.

Po náboženskej a spoločenskej jednote dnes túžia stúpenci milenaristickej utópie Islamského kalifátu, zatiaľ čo my ľudia západných kultúr ašpirujeme vo väčšine prípadov na otvorené spoločnosti s miliónmi príbehov a hypotéz.

S výnimkou hlupákov, ktorí si píšu na sociálnych sieťach mená v azbuke a nadávajú slovenskému medailistovi z Ria Matejovi Tóthovi za to, že kritizoval ruský doping.

Richard Sulík sa bude možno čudovať, no islam je s kultúrou vysoko kompatibilný.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ADU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


7
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


3

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu