Celé by sa to dalo odbiť jedinou vetou: nie, veda nespochybňuje vyšetrovanie o páde newyorských Dvojičiek.
Lenže šírenie (manipulatívnej) správy o rešpektovaných vedcoch, ktorí mali údajne spochybňovať výsledky vyšetrovania o páde mrakodrapov, v skutočnosti hovorí o vážnom zlyhaní niektorých médií na Slovensku a - to predovšetkým - českej tlačovej agentúry ČTK, ktorá pôvodnú správu vydala.
Je preto užitočné pozrieť sa, čo všetko je v tej správe nekorektné, fakticky nesprávne až hlúpe. A čo šírenie podobných textov pre spoločnosť znamená.
Falošní odborníci
V prvom rade platí, že spochybňovanie akceptovaných teórií – vo vede sa to volá falzifikácia – je základnou a nevyhnutnou činnosťou akejkoľvek vedy.
Zaručené a isté pravdy môžu dať človeku náboženstvo či metafyzika, nie však vedecký výskum, ktorý je už zo svojej podstaty len približovaním sa k pravde. Je preto správne sa vo vede pýtať a preverovať.
Zároveň však aj vo vede panuje čosi, čo možno nazvať vedeckým konsenzom. A ten je v prípade teroristického útoku na americké budovy úplne jednoznačný.
Problémom je, že toto široká verejnosť nemusí vedieť. Počúva však na frázy ako „rešpektovaný žurnál“ a „rešpektovaní vedci“ - a pritom ide o bludy.

Magazín Europhysics News nie je rešpektovaný vedecký žurnál. Jeho „impact factor“ (v princípe ukazovateľ, ako vážne ho berú vedci) bol v roku 2015 0,28, rok predtým 0,47. To vo vedeckom svete znamená čosi ako obskúrny a nedôveryhodný plátok z Hornej Dolnej, pričom vyšší dosah majú aj niektoré magazíny, ktoré vydávajú slovenské katedry a vedecké ústavy.
Za rešpektované sa berú časopisy, ktorých číslo presahuje zhruba 4, a len na porovnanie, žurnál Nature mal v roku 2015 impact factor 38,1, Science mal 34,7.
Platí tiež, že ani autori nových tvrdení nie sú odborníkmi v oblasti, ku ktorej sa vyjadrujú. Jeden je fyzik zaoberajúci sa solárnou energetikou, ďalší sa venujú vesmírnym výskumom a komunikácii v kozme či politológii, pričom pôsobia v mimovládnej organizácii šíriacej „pravdu“ o Dvojičkách.
Po tretie, žiadny seriózny vedecký magazín nesmie povedať, že za obsah zverejneného výskumu nezodpovedá, a keďže text obsahuje špekulácie, obráťte sa na jeho autorov. Vedecký žurnál je vždy zodpovedný za publikované štúdie, od toho má svojich editorov a recenzentov, ktorí posudzujú vedeckú kvalitu predkladaných prác.
Hľadať najjednoduchšie
K samotným tvrdeniam „spochybňujúcim oficiálne vysvetlenie“ stačí povedať nasledujúce.