SME

Ako sa naši susedia z Rakúska menia z idylickej kulisy na problém

Čo potrebujú dnešní politici, aby zaujali elektorát?

Ilustračná foto (Zdroj: Profimedia)

Autorka je predsedníčka spolku Živena 

Ak by sa to stalo u nás, v EÚ by sa nikto ani veľmi nečudoval. Ale v Rakúsku? Opakovanie prezidentskej voľby preto, lebo niektoré komisie otvorili skôr obálky, ktoré prišli zo zahraničia – „veď sme to tak robili aj predtým“.

Vo výsledku volieb išlo totiž o prevahu 31-tisíc hlasov pre kandidáta Zelených.

Vyhlásenie Ústavného súdu, že sa voľby musia opakovať, to by sme mohli považovať ešte za stredoeurópsky štandard. Ale posunutie pôvodného termínu z prvej nedele októbra na december, lebo nelepia obálky?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pritom práve v týchto mesiacoch viac „ubúdalo“ starších voličov a pribúdalo 16-ročných, ktorých voličské preferencie sú nielen otázne, ale aj nebezpečné. Čo si s tým počať?

Podivné ticho

Problémy sa denne vŕšia. Ako zabezpečiť férovosť hlasovania postihnutých, aby to nebolo napadnuteľné. Ako bez verejného obstarávania vytlačiť aktualizované voličské zoznamy, lebo obstarávanie sa nedá nijako stihnúť. Bude porazený z volieb zase protestovať?

Čo s už rozvešanými plagátmi a dokonca s učebnicami, ktoré majú na prvej strane fotografiu víťazného Van der Bellena ako prezidenta republiky? A to všetko stojí zopár miliónov eur. Kde ich nájdu v štátnom rozpočte?

A k tomu rozhodnutie, že voľby v decembri budú sledovať komisári a pozorovatelia OBSE – taká hanba. Veď táto medzinárodná organizácia kontroluje voľby len v štátoch, kde možno predpokladať falšovanie sčítania a nedodržiavanie pravidiel demokratických volieb. 

Dnes sa u našich susedov rozhostilo podivné ticho. Nikomu sa nechce ani debatovať o prezidentských voľbách. Krajina vyzerá zvonka ako zhypnotizovaná. Len na sociálnych sieťach to vrie. Zaručené správy a konšpirácie sa prelínajú s obrázkami mačičiek a novonarodených detí. Van der Bellen má alzheimera, hlási jeden „dobre informovaný“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Zrušme úrad prezidenta, načo nám je,“ hlási druhý. „Vráťme sa k monarchii a máme po probléme,“ presviedča tretí. Najoriginálnejší nápad je - „hoďme si mincou, aj tak je to jedno!“.

Rakúsko, tento náš obdivovaný sused, známy najmä večne zasneženými končiarmi a úslužnými čašníkmi, čelí trom problémom.

Tie časy sú preč

Prvý je aj nám dobre známy anziehungsgefahr (Nebezpečenstvo príťažlivosti).

Prezident Heinz Fischer bol posledným politikom, ktorý si mohol dovoliť spravovať svoj úrad bez behania maratónov, prípadne vozením sa na silnej motorke po meste, ak nie na obyčajnom starom bicykli. Čísla prieskumov jeho obľúbenosti spoľahlivo dominovali nad všetkými ustarostenými politikmi vo vláde i v parlamente. Mohol si dovoliť žiť vo svojom vlastnom svete.

Tento komfort, priam rozprávka na Balhausplatzi, sídle rakúskeho prezidenta, sa definitívne skončila a „nikdy se nevrátí“. Pán Fischer odišiel do penzie a prezidentské komnaty osireli.

Už sa nevrátia ani časy, keď sme aj v Bratislave so záujmom sledovali každé vystúpenie Bruna Kreiského, vtedajšieho silného rakúskeho kancelára, ktorý ovplyvňoval nielen balkánsku, európsku, ale aj svetovú politiku. Bol povznesený nad dianím dennodenného politického ringu a s eleganciou sebe vlastnou sa pohyboval na svetových salónoch. Aj tento štýl rakúskej politiky vo svete je „endgültig (navždy)“ preč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo potrebujú dnešní politici, aby zaujali elektorát? V každom prípade behať, vymeniť starú manželku za modelku, mať fotografie v bulvárnych novinách, rozhodne mať celebritné maniery, byť cool a poslať novinárov a kritikov do... (som dáma) psej matere, natierať si mihalnice, najnovšie obchytkávať ženy a vyhlasovať, že on, jedine on všetky problémy vyrieši už zajtra.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QGV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu