Autor je redaktorom budapeštianskeho týždenníka Élet és Irodalom
Tlač môže z politického hľadiska spĺňať tri funkcie. Po prvé, môže informovať, po druhé, dezinformovať (cielene klamať alebo najnovšie stierať rozdiely medzi pravdou a lžou). A po tretie, v súvislosti s jedným alebo s druhým presviedčať.
Oveľa vplyvnejším nástrojom dezinformácií a na nich stavajúcich presviedčaní je dnes internet a audiovizuálne médiá, ale orientácia, teda isté presvedčenie a osobný názor, predpokladajú existenciu autonómnych dospelých občanov.

Preto v krajine, kde neochvejne dominuje nielen jedna autoritatívna strana, sú klasicky písané a tlačené médiá prakticky nepotrebné.
Úbytok printovej tlače zaznamenávame na celom svete (hoci výnimky sú, napríklad ako The Economist s rastúcim počtom výtlačkov), no na niektorých miestach je proces rýchlejší, najmä keď ho posilní aj vláda.
V 143-miliónovom Rusku vychádzajú najväčšie denníky v náklade dvesto- až tristotisíc kusov. V Ruskej federácii od roku 1992 zavraždili 56 novinárov, práve pred desiatimi rokmi prišla o život Anna Politkovská.
V mierovom Maďarsku sa likvidácia tlače – verne tradíciám – deje pomocou právnych prostriedkov: zmenou a prispôsobením právnych noriem, alebo naopak zanedbávaním súdnych výkonov či trestných konaní (čiže znehodnocovaním faktov predložených tlačou, ich odsúdením do zabudnutia). Novinárov tu nezabíjali. Len noviny. Népszabadság.

Kuriér: Do práce už nechoďte
Rakúska firma Mediaworks sa zrazu rozhodla, že „kým nevypracuje a nezrealizuje novú koncepciu“, vydávanie najväčšieho maďarského seriózneho denníka pozastaví.
Mrazivé ani nebolo toto jej rozhodnutie, skôr spôsob, akým to urobila: nechala zamestnancov v piatok zbaliť si osobné veci s tým, že nasledujúci týždeň sa nasťahujú späť do kancelárie v Budíne, potom v sobotu ráno ich informoval kuriér na motorke, aby sa ani neunúvali do práce, lebo k počítačom a do svojich poštových schránok sa už nedostanú, server onlinu vypli z minúty na minútu. A po osobné veci si majú chodiť po trojiciach.

Keďže Népszabadság bol nielen najväčší – teda na trhu v zásade najúspešnejší – seriózny denník, ale bol aj v pozícii protivníka vlády, osobitne brutálny a neúctivý spôsob vyvolal v krajinách Európskej únie medzinárodný škandál. Ako už býva zvykom, zaryto mlčala iba Európska národná strana, ktorá Fideszu všetko prepáči.
Problém však nespočíva v tom, čo na to hovoríme alebo čo sa proti tomu dá robiť – lebo v zásade nič. Otázka je, ako je toto vôbec možné. A prečo práve v Maďarsku?
Ako by fungoval trh?
Vydavateľ sa vo svojom verejne dostupnom vyjadrení na webovej stránke odvoláva na to, že za desať rokov klesol náklad o 74 percent.
To je síce pravda, ale prečo potom zrušili Népszabadság, a nie napríklad prudko vládny denník Magyar Hírlap, ktorého náklad klesol podobne a teraz je už taký nízky, že v novinách neprebieha ani audit?