SME

Na Ukrajinu prichádza ďalšia zima. Zamŕza aj tamojší konflikt

Zabudnite na Doneck a Luhansk.

Ilustračné foto

Autor je redaktorom MF DNES

Konflikt na východe Ukrajiny sa s blížiacou sa už druhú zimu stáva čoraz zamrznutejším. Ani stredajšie večerné rokovania normandskej štvorky, teda kancelárky Angely Merkelovej a prezidentov Francúzska, Ukrajiny a Ruska mnoho nádeje neprinieslo.

Na Ukrajine sa už premýšľa aj o iných ako len mierových riešeniach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stále zomierajú ľudia

V lete pred dvoma rokmi sa mená týchto dvoch miest dlhé týždne skloňovali vo všetkých správach o vtedajšom dianí na Ukrajine.

Keď človek odíde o niekoľko sto kilometrov ďalej na západ, do ukrajinskej metropoly Kyjev, zistí, že drvivá väčšina ľudí má celkom iné starosti a na celý Doneck a Luhansk by rada zabudla.

Státisícové východoukrajinské mestá Sloviansk a Kramatorsk sa stali prvými, ktoré obsadili separatisti a ruskí „dobrovoľníci“. Už v júli toho istého roku však po ofenzíve ukrajinskej armády z týchto miest utiekli a stiahli sa do najväčších miest východu Ukrajiny, do Donecka a Luhanska.

Zatiaľ čo pre Ukrajinu sú dodnes Sloviansk a Kramatorsk symbolmi hrdosti, keď všade inde utrpela ukrajinská armáda v lete 2014 nakoniec porážku a na mnohých miestach musela z dobytých území znovu ustúpiť, svet na názvy týchto miest už takmer zabudol.

Tak ako pomaly zabúda na celý konflikt na východe Ukrajiny. Na vojnu, v ktorej stále takmer každý deň zomierajú ďalší ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská súčasnosť v Sloviansku, Kramatorsku ani nikde inde na Ukrajine nie je ani trochu ľahká. Prejavuje sa to aj v náladách ľudí v meste. „Nie je tu práca, nie sú peniaze, nikto sa nestará, z čoho máme žiť. Ukrajinu nám bol čert dlžný,“ hovorí jedna zo skupinky tridsiatničiek pofučujúcich pred miestnym obchodným domom.

Iní obyvatelia zase hovoria, že v Donecku, za frontovou líniou, sa ľuďom pod vládou proruských separatistov žije ešte horšie.

„Naša babička, ktorá sa k nám nedávno z Donecka presťahovala, hovorí, že dôchodky sú nižšie ako tu na Ukrajine a ceny, ktoré sa odvodzujú od cien v Rusku, sú oveľa vyššie. A hlavne sa okolo mesta stále bojuje,“ hovorí Vitalij, ktorý sa v Kramatorsku živí ako vodič malého autobusu.

Ekonomická situácia ako celej Ukrajiny, tak i miest pri frontovej línii na východe je všetko len nie ružová. Miestne strojárske podniky, ktoré vyrábajú napríklad veľké sústruhy, boli napospol orientované na export do Ruska, pracujú v lepšom prípade na pol plynu, ak úplne nestoja. Frontová línia je síce šesťdesiat až sto kilometrov ďaleko, ale hovorte to nejakému zahraničnému investorovi, aj keby sa úplnou náhodou nejaký našiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chorvátske riešenie?

Na druhej strane to, že mestá dobyli pred dvoma rokmi späť Ukrajinci, neznamenalo ani nejaké rozsiahle politické represie alebo obmedzenia činnosti opozičných a čiastočne prorusky orientovaných síl, ktoré sa naďalej podieľajú na moci v rámci mestských alebo regionálnych orgánov.

Popri všadeprítomnej ukrajinskej symbolike tu sú naďalej ruské nápisy a názvy, ľudia na uliciach celkom prirodzene hovoria po rusky.

Samozrejme, dalo by sa namietnuť, že napríklad súčasný gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Žebrivskyj, reálne vládca asi dvoch tretín oblasti, ktoré sú dnes pod kontrolou ukrajinských síl, je zo západnej Ukrajiny, s týmto regiónom nemal v minulosti nič spoločné a je typickým politikom dosadeným do svojej funkcie z centra.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QTW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu