SME

Všetci Bielorusi vrátane mňa sa boja vojny s Ruskom

Naša dotovaná diktatúra sa blíži k svojmu koncu. Čakajú nás dramatické zmeny, hovorí bieloruský disident Mykalaj Statkevič.

Mykalaj Statkevič na demonštrácii i v Minsku proti rozšírení ruských základní v Bielorusku. (Zdroj: SITA/AP)

Sedela v rohu a nepovedala ani slovo. Keď sme skončili s bieloruským disidentom Mykalajom Statkevičom náš prvý rozhovor, sympatickú ženu s elegantným šálom a dokonalým zostrihom mi predstavil: „To je moja dobrá, tichá a trpezlivá žena Marina,“ usmiali sa tej charakteristike obaja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zišli sme sa potom počas ich pražského pobytu ešte niekoľkokrát. Marina vždy zostávala v ústraní. Napriek tomu bola tou najdôležitejšou osobou. Mykalaj je totiž bez nej trochu bezradný.

Pritom boli od seba odlúčení na dlhé roky. „Bol som unikátny väzeň - kedykoľvek ma mohli prepustiť, keby som napísal tri slová: Lukašenko, prepusti ma. Ja som ho o milosť nikdy nepožiadal,“ hovorí tak trochu smutne jeden z vodcov bieloruskej opozície, vojak, kandidát na bieloruského prezidenta a organizátor nespočetných pouličných protestných akcií Mykalaj Statkevič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno mu je ľúto tých rokov, ktoré nestrávil s Marinou, ale pokoriť sa pred Alexandrom Lukašenkom nechcel za žiadnu cenu.

Marina Adamovič nerada hovorí s novinármi. Na rozdiel od manžela je introvertka. Zoznámili sa začiatkom 90. rokov minulého storočia. Mykolu práve prepustili z armády. „Získal si ma svojou absolútnou statočnosťou a dôstojnosťou. Je to neuveriteľný človek, nikoho jemu podobného nepoznám,“ hovorí Marina.

Rozhodli sa žiť vedľa seba bez zbytočných oficialít a dokumentov. Lenže po prezidentských voľbách v roku 2010 Statkeviča zatkli a odsúdili na šesť rokov žalára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Pretože sme neboli oficiálne zosobášení, zakázali nám návštevy. Vzali sme sa 20. decembra 2011 v šklovskej nápravnej kolónii č. 17. Celý ceremoniál trval tri minúty,“ hovorí Marina a opäť odbehne. Tentoraz, aby osobne zabezpečila manželovi horúci čaj.

Mykalaj Statkevič sa chystá na ďalšie z vystúpení, ktorých má počas svojho pražského turné množstvo. Marina dohliada na to, aby prechladnutý Mykalaj dodržiaval pitný režim. Je praktická a pragmatická. Na svadbu v lágri si však zaobstarala romantické šaty - ružové.

„Keď sme boli svoji, povolili nám jednu návštevu ročne,“ vracia sa ku mne s jemným rumencom v tvári. „V lepších rokoch to boli návštevy dve. Vidíš svojho manžela maximálne dve hodiny cez dvojité sklo a mreže. Máš k dispozícii pokazený telefón...“

Marina naraz spozornie a potom už z nej nedostanem ani slovo. Sadne si ticho obďaleč a počúva. Nie zbožne, ani oddane, iba trpezlivo. Hovorí Statkevič.

Podplukovník Statkevič sa narodil sa 12. augusta 1956 v Bielorusku. Po rozpade ZSSR si myslel, že podieľať sa na zrode nového demokratického Bieloruska je skvelý životný program.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 ho z politických dôvodov vyhodili z armády. V roku 2010 kandidoval za prezidenta Bieloruska. Po voľbách, ktoré vyhral Alexander Lukašenko, dostal šesť rokov žalára. V auguste 2015 mu bieloruský prezident udelil milosť. Doma naňho celý čas čakala žena Marina.

Pred chvíľou ste vyhlásili, že 90 percent voličov má Lukašenka už dosť. Čo také zásadné sa stalo, že sa Bielorusi preslávení svojou trpezlivosťou a zhovievavosťou nakoniec naštvali?

„Lukašenko dnes kontroluje 80 percent bieloruskej ekonomiky. Lenže celé to funguje ako nezisková filiálka Ruska. Jediné, čo zarába, sú dva závody na ropu. Rusko do nich dodáva 25 miliónov ton ročne za domáce ruské ceny. Naša vlastná ťažba predstavuje milión sedemstotisíc ton ročne.

A spotrebúvame zhruba päť miliónov ton. Zvyšok - 20 miliónov ton - spracujeme a predávame ako benzín a naftu do Európy za svetové ceny. Rozdiel medzi nákupnou ruskou cenou a svetovou je značný - 7 až 8 miliárd dolárov pre Lukašenka. Aj keď teraz je to vzhľadom na pád na svetových trhoch menej. Celý tento náš bieloruský kolchoz platilo doteraz Rusko.

V niektorých rokoch tvorili dotácie z Ruska až 25 percent HDP - nič podobné vo svete nepoznám. Teraz sa Rusko samo ocitlo v kríze. Naša dotovaná diktatúra sa blíži k svojmu koncu. Čakajú nás dramatické zmeny.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QWV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ján Figeľ.

Čo sa zmenilo pre Slovensko od času keď sa snažilo o členstvo v NATO?


Ján Figeľ
Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


SkryťZatvoriť reklamu