SME

Rok po brexite: Británia predstiera nadšenie

Chudobnejší a nerovnejší Briti sa začínajú pýtať, či mal odchod z Únie zmysel.

Britská premiérka Theresa Mayová. (Zdroj: TASR/AP)

Na začiatku filmu Crazy, Stupid Love (Bláznivá, hlúpa láska) nudný manžel Cal (Steve Carrell) nič netušiac večeria s manželkou Emily (Julianne Moore), ktorá ho podvádza. Pýta sa jej, čítajúc jedálny lístok, čo by si dala ako zákusok. Odpoveď ho omráči: dala by si rozvod.

Niečo také sa, jemne povedané, ťažko počúva. Najmä ak polovica manželského páru doteraz netušila, že situácia bola až taká vážna. Neblázni, zvyčajne znie odpoveď. A hneď potom svitne pochybnosť a otázka: To myslíš vážne?

Tento rok sa v Británii stali štyri teroristické útoky, pri ktorých zomrelo dokopy 37 ľudí a 228 utrpelo zranenia. V troch prípadoch sa útočníci narodili v Británii; vo štvrtom tu páchateľ vyrastal. Takže brexitérom nemožno sľúbiť, že Británia bude po odchode z Európy bezpečnejšia.

Rok po šokujúcom rozhodnutí Veľkej Británie opustiť Európsku úniu, práve o týchto pochybnostiach voliči uvažujú. V tom zmysle, že keby vtedy – 23. júna 2016, v deň referenda o zotrvaní UK v EÚ – vedeli, čo všetko to prinesie, keby vtedy vedeli, že referendum bude „úspešné“ (čo naozaj nikto nečakal); keby vtedy mohli predvídať tú nostalgiu za Európou, ktorú mnohí teraz cítia – či by sa rozhodli rovnako?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď, zdá sa, je stále áno. Ale je to zďaleka menej euforické a sebavedomé „áno“ ako pred rokom, keď zástancovia rozvodu sľúbili napríklad stámiliónové úspory z členstva, ktoré by sa dali jednoducho naliať do chorého britského zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teraz je jasné, že rozlúčka s Európou bude drahá, komplikovaná a v mnohom kontraproduktívna. I keď v skutočnosti už nie je čo zachraňovať, pretože len čo jedna strana vysloví túžbu po rozvode, manželstvo prestane existovať inak, ako len na papieri.

Drahý rozvod

Najprv k číslam. Po brexite sa neudiala ekonomická katastrofa, to určite nie. Naopak trištvrte roka ekonomika rástla tempom 1,8 percenta a nezamestnanosť klesla zo 4,9 na 4,6 percenta.

Na druhej strane bol tento rast postavený na domácej spotrebe, nie na vývoze či investíciách, a inflácia už prekročila rast miezd 2,9 percenta ku 1,7. Čo je skôr dôsledkom slabšej meny než rozvíjajúcej sa ekonomiky.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Británia je rok po referende chudobnejšia a jej ekonomický rast je neudržateľný. Horšie to bude, keď sa minú úspory. A to, že ešte nenastala recesia, ako predpokladalo pred referendom ministerstvo financií, je len dôsledok toho, že ľudia sa odvtedy neuskromnili. A prečo by aj mali, keď sú úvery také lacné?

Zároveň sú tu indície, že to s ekonomikou bude len ťažšie. Libra je zhruba o 15 percent slabšia oproti doláru alebo euru, než bola pred rokom, a nedávne nerozhodné voľby priniesli len ďalšiu neistotu, nie očakávané vyjasnenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Frankfurt vs. Londýn

I tú iskru nádeje, že strata väčšiny v parlamente by mohla prinútiť premiérku Theresu Mayovú, aby sa vzdala vízie „tvrdého“ (čítaj úplného) brexitu namiesto čiastočného, a miernejšieho nórského modelu, zhasla potom, ako sa vyjadrila, že vláda sa bude naďalej usilovať o najväčšiu kontrolu nad migráciou.

Čo okrem iného znamená, že Británia bude musieť odísť úplne z jednotného európskeho trhu.

Čo to bude znamenať? Niektoré medzinárodne firmy sa obávajú, že ak Mayová nebude schopná dohodnúť „tvrdý“ brexit v priebehu roka, nastane katastrofa – koniec bezcolného obchodu bez náhradného riešenia.

To zrejme najviac trápi výrobcov automobilov, pre ktorých je EÚ najväčším zákazníkom (nad 50 percent produkcie).

Iné firmy sa odsťahujú z Anglicka, a tie, ktoré ostanú, budú mať zrejme obmedzené pôsobenie. Investičné banky, ako sú Goldman and Sachs a UBS, už otvorene hovoria o sťahovaní svojich britských operácií do Európy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4YF3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu