SME

Aj z Ameriky sa môže stať Rusko

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet. Ale skôr to, že Spojené štáty by sa začali Rusku podobať.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je predsedom Centra pre liberálne stratégie v Sofii a stály spolupracovník Inštitútu pre humanitné vedy vo Viedni.

Na americkej posadnutosti Putinovým Ruskom je čosi tajomné. Geopolitické ťahy Ruska ako anexia Krymu, vojenská angažovanosť Moskvy v Sýrii a zásahy do volieb v zahraničí, môžu pomôcť pri vysvetľovaní americkej ostražitosti.

Ale nedokážu vysvetliť, prečo sú liberáli v Spojených štátoch oveľa viac znepokojení Ruskom ako, napríklad, rastúcou ekonomickou silou a geopolitickými ambíciami Číny alebo ideologickou výzvou radikálneho islamu či úplne šialenou Severnou Kóreou s jej jadrovým arzenálom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre liberálov v USA je Rusko - oprávnene - desivým príkladom toho, ako môže autoritárska vláda fungovať v inštitucionálnom rámci demokracie.

Rusko demograficky upadá a trpí zabrzdenou modernizáciou. Jeho ekonomika je nadmerne závislá od vývozu domácich prírodných zdrojov.

Ruská populácia patrí medzi tie s najvyšším počtom vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ale má najnižšiu produktivitu práce v industrializovanom svete.

A hoci je Putin silný a nemilosrdný vodca, ktorý sa doma teší širokej obľube a v zahraničí má status celebrity, ruské inštitúcie zostávajú skorumpované a nefunkčné. Ruskí úradníci strávia väčšinu svojho času vzájomným súbojom o moc a peniaze, takže im veľa priestoru na spoluprácu nezostáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A budúcnosť Ruska po Putinovi - nech už sa to stane kedykoľvek - si môžeme len nekonkrétne predstavovať.

Odpoveď dáva Dostojevskij

Nebolo to len pred dvoma rokmi, keď prezident Barack Obama nazval Rusko regionálnou mocnosťou? A nie je pravda, že aj dnes sa väčšina expertov zhoduje, že aj keď je Moskva vojensky agresívna a zaujíma sa o vyváženie amerického vplyvu vo svete, nie je tým, čo rozumieme výrazom rastúca sila?

Ako vlani napísal významný americký historik Stephen Kotkin: "Ruská zahraničná politika sa už viac ako polovicu tisícročia vyznačuje rastúcimi ambíciami, ktoré prekročili možnosti krajiny." Dnes to nie je inak.

A napriek tomuto všetkému zostávajú Američania Ruskom fascinovaní a zároveň vydesení Je to preto, že pre liberálnu Ameriku je Rusko krycím menom pre Donalda Trumpa?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C524G na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu