SME

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

Na snímke bojový dron. (Zdroj: SITA/AP)

„Ako firmy budujúce projekty v oblasti umelej inteligencie a robotiky, ktoré by mohli byť znovu použité pri vývoji autonómnych zbraní, cítime silnú zodpovednosť aby sme bili na poplach.

Vítame rozhodnutie konferencie OSN k dohovoru o niektorých konvenčných zbraniach založiť nezávislú pracovnú skupinu národných expertov pre smrtiace autonómne systémy. Mnohí z našich expertov sú ochotní poskytnúť technické rady pri vašom rozhodovaní... Smrtiace autonómne systémy by mohli spustiť tretiu vojenskú revolúciu. Ak vzniknú, umožnia viesť vojenský konflikt v škále väčšej ako kedykoľvek v histórii a v časovom rozmedzí rýchlejšom, ako je človek schopných chápať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre armády by odstránenie ľudí vytvorilo obrovský priestor pre nárast efektivity a získanie konkurenčnej výhody.

Môžu byť použité ako zbrane teroru, zbrane, ktoré despoti a teroristi používajú proti nevinnej populácii, a zbrane hacknuté tak, aby sa správali nežiaducim spôsobom. Nemáme veľa času na to, aby sme konali. Ak sa Pandorina skrinka otvorí, bude ju veľmi ťažké ju zatvoriť.“

Otvorený list pre OSN podpísalo 116 výskumníkov a podnikateľov v oblasti robotiky. Medzi inými aj Elon Musk, šéf firiem Tesla a Space X. Musk, ako aj mnohí ďalší výskumníci v oblasti robotiky dlhodobo varujú, že umelá inteligencia predstavuje pre ľudstvo existenčné riziko. Iná skupina výskumníkov zas tvrdí, že veľkosť ohrozenia nafukujú. Výsledkom je veselá akademická debata, ktorá spokojne prebieha už niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stroje sú lákavé

Najnovšie varovanie je iné. Nehovorí o teoretickom ohrození ľudstva, ale o konkrétnych hrozbách pre ľudské životy. Ľudia podpísaní pod listom nevarujú pred robotmi budúcnosti, ale pred konkrétnymi zbraňami. Niektoré sú len pár rokov od uvedenia do prevádzky, iné sa už aktívne testujú.

„Podpísal som otvorený list, lebo použitie umelej inteligencie v autonómnych zbraniach je rozpore s mojimi etickými zásadami. Pravdepodobne by viedlo k veľmi nebezpečnej eskalácii a uškodilo by budúcemu vývoju prospešného využitia umelej inteligencie. Problém musí vyriešiť medzinárodná komunita, podobne ako to dokázala v minulosti pri použití nemorálnych zbraní (chemických, biologických a nukleárnych),“ napísal jeden z popredných výskumníkov v oblasti strojového učenia a zakladateľ Element AI Yoshua Bengio.

V preklade chcel Bengio povedať, že výskumníci nemajú strach zo strojov podobných terminátorom, ale boja sa toho, čo sa stane, ak začnú aj bežné vojenské systémy využívať pri rozhodovaní o útoku výlučne umelú inteligenciu. Boja sa toho, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C526F na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu