SME

My sme les

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory. Zastavíme túto katastrofu?

Levočské vrchy. (Zdroj: TOMÁŠ HULÍK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do roku 2001 sa v slovenských lesoch vyťažilo ročne zhruba 6 miliónov kubických metrov dreva, od roku 2008 celková ročná ťažby len dva razy klesla pod 9 miliónov kubických metrov...

Mám rad les a veľmi často sa v ňom pohybujem. Či už relaxujem, alebo sa zabávam svojou prácou, čiže nakrúcam alebo fotografujem.

Les pôsobí upokojujúco a vnímavý návštevník dokáže pozorovať množstvo života a dejov prebiehajúcich v tomto fenomenálnom ekosystéme.

Ale v posledných rokoch sa niečo deje so slovenskými lesmi. Rozšírili sa v nich dva nové druhy. Pilčík a lesný kolesový traktor tzv. LKT, si začínajú uzurpovať právo na život, resp. smrť v tomto prostredí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najzarážajúcejší fakt je, že tieto dva nové druhy okupovali aj naše národné parky. Čiže územia, v ktorých by mala byť ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti a mali by tvoriť najvýznamnejšie prírodné dedičstvo. Mali by...

Hlucháň bojujúci s kamiónom

Pamätám si scénu z filmu Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase, kde rys striehne za stromom v lese a ide uchmatnúť vyletené vtáča z hniezda. Po pár rokoch som sa bol na tom malebnom mieste pozrieť. Strom tam už nebol... Ani časť lesa... A už asi ani rys.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pamätám si, ako sme extrémne obozretne inštalovali atrapu kamery na strom, aby sme mohli na vzdialenejšom strome filmovať hniezdo orla skalného do filmu Kráľ nebies.

Keď sme sa koncom februára vybrali nainštalovať kameru, aby sme potom nevyrušovali hniezdiace orly, neverili sme vlastným očiam. Hniezdny strom – statná obrovská jedľa, tam jednoducho nebola. Zostal po nej iba peň...

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

A pamätám si aj neuveriteľnú fotografiu z Tatier, keď tokajúci tetrov hlucháň stojí na moste a snaží predviesť pred hluchánicou, alebo aspoň si nájsť soka. Naokolo absolútne rúbanisko, v pozadí motorové píly a zrazu prichádza k mostu kamión plne naložený drevom.

Hlucháňovi sa blysne v očiach a hor sa pasovať sa s kamiónom. Prevádzal sa a bojoval ako sa patrí a kamión nechcel pustiť na most... Bohužiaľ dnes je to viac ako symbolické. Hlucháň už vtedy bojoval za svoju domovinu... Starý les. Dnes keď rapídne ubúdajú hlucháne vďaka miznúcim biotopom a nadmerným výrubom, ostáva tá fotografia z národného parku viac ako symbolickou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Barbarstvo v národnom parku

Stále mám v živej pamäti, ako som ospevoval jeden z našich národných parkov Poloniny kolegom filmárom z Nemecka, keď sme spolu nakrúcali dokument Divoké Slovensko. Posledná bašta divej prírody v strednej Európe.

No realita bola, bohužiaľ, trochu niekde inde.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C55EM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu