SME

Aby bola spravodlivosť na Slovensku

Radšej sa budú zodpovední tváriť, že u nás žiadna väčšia korupcia nie je.

Pochod za slušné Slovensko. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je sudca Okresného súdu Michalovce, bývalý prokurátor.

Jedným zo základných predpokladov demokratického štátu je, že je to právny štát. Ak štát nie je právnym štátom, tak nemôže byť ani demokratický. Predpokladom existencie právneho štátu je, že v ňom platí právo a spravodlivosť. V praxi to znamená, že v takomto štáte platia zákony a iné právne normy, ktoré je povinný každý dodržiavať a ak ich nedodržiava, tak nastúpi spravodlivosť. Spravodlivosť na polícii, prokuratúre, na súde.

Ako začínajúci študent právnickej fakulty som nechápal, keď vyučujúci na jednej z prvých prednášok povedal, že spravodlivosť neexistuje. V tej chvíli mi napadlo, ako je to možné? Ale následne vyučujúci doplnil svoje slová, že právo existuje práve preto, aby sa prostredníctvom neho tá spravodlivosť dosiahla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tej chvíli tá doplňujúca veta človeka upokojí, kým neskôr v živote nezistí, že nie vždy je to tak. A postupne sa začína zamýšľať nad tým, či v niektorých prípadoch nie je právo dokonca zneužívané s cieľom dosiahnutia nie spravodlivosti, ale jej opaku – nespravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Presvedčiť nás o spravodlivosti

Predpokladom dosiahnutia spravodlivosti je, že v štáte okrem iného funguje polícia, prokuratúra a súdy. Je samozrejmé, že tieto orgány musia byť nestranné a nezávislé, a to vrátane ich najvyšších predstaviteľov. Tí by mali mať ako prví záujem na nezávislosti a nestrannosti týchto inštitúcií. Nestačí totiž, ak je nezávislosť týchto inštitúcií uvedená len v zákone. Nezávislý policajt, vyšetrovateľ, prokurátor, či sudca je vtedy nezávislý, ak koná a rozhoduje nestranne a nezávisle. Štát však zároveň musí týmto orgánom vytvoriť a zabezpečiť podmienky, aby skutočne aj mohli svoju prácu vykonávať nestranne a nezávisle. Takéto podmienky musia garantovať svojim podriadeným aj ich šéfovia.

Nestačí len rozprávať o nestrannosti a nezávislosti. Tieto orgány musia svojimi rozhodnutiami presvedčiť ľudí v tomto štáte, že zákony platia pre všetkých a ak ich niekto poruší, tak v tom prípade nastúpi spravodlivosť. A je jedno, či zákon poruší minister, poslanec, riaditeľ, predseda predstavenstva, člen dozornej rady, lekár, podnikateľ robotník, známy futbalista, sudca, prokurátor, policajt. Každý člen tejto spoločnosti musí mať rovnaké práva, ale zároveň musí mať aj rovnaké povinnosti. Ak niekto spácha trestný čin, tak by za to mal niesť aj zodpovednosť. Je úplne jedno, či je to straník, nestraník, človek blízky tej, alebo inej strane.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C59TD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu