Viete koľko ste zaplatili minulý mesiac za hypotéku, auto či potraviny?
Ak ste obyvateľ Slovenska s priemerným platom, ktorý v septembri tesne preskočil tisíc eur, hypotéka vás vyšla 300, potraviny 170, napríklad alkohol 30 eur.
Až 73 eur ide z vašej hrubej mzdy do obce, v ktorej bývate.

Ak chcete ovplyvniť, kto a ako bude s vašimi 73 eurami nakladať choďte voliť.
Len tak môžete ovplyvniť či sa využijú na opravy ciest, výstavbu cyklochodníkov, škôlky či stacionáre pre dôchodcov. Alebo na čokoľvek, o čom ste presvedčení že vášmu mestu alebo dedine chýba.
Áno, už ste to počuli, pripúšťame je to klišé. Opakujeme to stále. Každý hlas môže zavážiť. Nie že by jeden hlas mal inú hodnotu v prezidentských, parlamentných či komunálnych voľbách.
“Vo voľbách pred štyrmi rokmi až v devätnástich obciach na Slovensku rozhodol o starostovi jediný hlas.
„
Ale v tých do samospráv obcí je sila jedného voliča najvýraznejšia.
Neporovnateľná s tým ostatnými. Navyše človek, ktorému odovzdáte mandát, môže byť váš sused.
Na výmenu starostu, ktorý za posledné roky nič nespravil, alebo jednoducho na výhru niekoho, komu úprimne držíte palce, stačí málo. Zvlášť v menších obciach, ale ani mestá nie sú výnimkou.
Vo voľbách pred štyrmi rokmi až v devätnástich obciach na Slovensku rozhodol o starostovi jediný hlas. Ono by sa stále mohlo zdať, že takýchto prípadov je z 2927 obcí, miest a mestských častí, v ktorých sa bude v sobotu rozhodovať, málo. Lenže v polovici z nich v posledných voľbách rozhodlo o starostovi či primátorovi menej ako sto hlasov hlasov.
A nejde len o vymierajúce dedinky. Mesto Podolínec má síce len o niečo cez 3200 obyvateľov, ale o jeho úradujúcemu starostovi stačilo len o sedem hlasov viac ako druhej v poradí. Podobné to bolo v Sabinove, bratislavskom Starom Meste alebo Kremnici.
Menej ako sto hlasov. Jeden plný mestský autobus, dom s nájomnými bytmi, alebo pekný dôchodcovský stacionár, aby sme zostali v téme. Tak málo stačí na to, aby niečo z toho sa vo vašej obci zhmotnilo alebo nie. Navyše z vašich peňazí.
Ešte menšie rozdiely sú v prípade obecných a mestských poslancov. Na ich zvolenie stačí celkovo nižší počet voličov ako v prípade starostov a primátorov. Rozhodujúci jeden hlas tak zaváži pri oveľa väčšom počte jednotlivých kresiel.
Preto výhovorky, že nie je koho, alebo (o čo horšie) že sa nič nezmení, treba nechať v sobotu doma. Pri vychádzke do volebných miestností. Nech o vašich 73 eurách rozhoduje váš hlas.