SME

Takto vyzerá revolúcia, ktorú Európa potrebuje

Neodohrá sa však v parížskych či bruselských uliciach.

Demonštrácie "žltých viest" na parížskom bulvári. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je bývalý belgický premiér a predseda Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente

Je to takmer presne päťdesiat rokov, čo v máji 1968 zachvátili parížske ulice spontánne protesty. Nechcem tým však povedať, že tieto dve udalosti sú porovnateľné.

Les événements de mai 1968 bolo anarchistické povstanie študentov a robotníkov proti tradicionalizmu a očividnému autoritárstvu prezidenta Charla de Gaulla. Naopak, dnešné žlté vesty sa vyhli intelektuálnej a politickej debate a rýchlo sa zvrhli na davové výtržnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, čo sa začalo ako slušný protest strednej triedy proti novej dani na dieselové palivo, si uchmatli profesionálni chuligáni a extrémisti horliaci proti migrantom, Európskej únii a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

„Paríž je v plameňoch,“ tešil sa Steve Bannon, bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa a čerstvý spolupútnik krajne pravicového Národného zhromaždenia (bývalého Národného frontu) Marine Le Penovej. Podľa Bannona sú „žlté vesty práve tí ľudia, ktorí zvolili Donalda Trumpa a ktorí hlasovali za brexit“.

Lákadlo populizmu

Ešte horšie je, že extrémistický aktivizmus sa už rozšíril do susedného Belgicka a Holandska, ktoré majú vlastné hnutia žltých viest. Taliansky xenofóbne naladený minister vnútra Matteo Salvini využil nepokoje, aby sa ohradil voči Macronovej politike. Čo na tom, že Taliansko potrebuje macronovskú reformnú agendu ešte zúfalejšie ako Francúzsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že „alt-right“ aktivisti využívajú hnutie žltých viest ako pôdu na šírenie nenávisti a lží, by mala znepokojovať všetkých Európanov. Mnohé z dnešných populistických strán a hnutí čerpajú takú či onakú finančnú podporu z Kremľa.

Množia sa indície, že referendum o brexite bolo ovplyvnené „čiernymi peniazmi“ z Ruska. A ruskí trollovia po západnej Európe naďalej šíria islamofóbnu nenávisť.

„Alt-right“ dosahuje mimoriadne úspechy pri zneužívaní ľudského strachu na podrývanie globálnych riešení globálnych výziev, ako sú migrácia či zmena klímy. V ľuďoch, ktorí žijú od výplaty k výplate, môžu pravicové odkazy o utečencoch a migrantoch, čo im berú prácu a ničia európsku kultúru, silno rezonovať.

A pre vidiecke domácnosti je zoči-voči o čosi vyššej dani z palív pohodlné uveriť, že zmena klímy je len hoax pretláčaný politickými elitami a médiami.

Už dávno bolo načase vytvoriť protiváhu takýmto dezinformáciám. Prvým krokom na zastavenie populistického a euroskeptického prúdu je hovoriť pravdu a poukazovať na lži. Nebuďme však naivní. Boj s nebezpečenstvom pre našu spoločnosť v podobe hnutia alt-right si bude vyžadovať aj hlboké reformy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5NGP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu