SME

Rok vraždy postupne strhol z Fica a časti politikov posledné zvyšky prestrojenia

Politici hľadajú spôsoby, ako spacifikovať novinárov.

Vydavatelia sa proti náhubkovému zákonu ohradili už v roku 2008. (Zdroj: ARCHÍV SME - Pavol Funtál)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico sa ešte v novembri 2016 vystatoval, že slobodu tlače neobmedzil ani počas svojej jednofarebnej vlády, napriek tomu, že médiá „zneužívali“ svoju „obrovskú slobodu“. Mal poslušnú poslaneckú armádu na to, aby vrátil reštriktívne právo na odpoveď pre politikov do tlačového zákona, ale túto nálož neodpálil.

V tom čase si Fico na seba naťahoval prestrojenie najdemokratickejšieho premiéra vo visegrádskom regióne. Už vtedy z jeho vyjadrení na adresu médií trčala slama. Autokratická. Ale verejnosť ešte netušila rozsah morálneho rozkladu, ktorý svojím premiérskym telom prikrýval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pár týždňov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ešte zopakoval, že „strana Smer počas svojej jednofarebnej vlády, napriek vecným výhradám ku kvalite žurnalistickej práce, neurobila žiadne opatrenia, ktoré by slobodu médií na Slovensku obmedzili“. Ale mejkap priateľa slobodnej tlače mu zmývali výrazy ako slizké hady, presstitúti, hyeny a idioti.

Rok vraždy postupne strhol z Fica a z veľkej časti politickej reprezentácie posledné zvyšky prestrojenia. Rozprávajú sa s konšpiračnou scénou, vyjadrujú sa pre weby, ktoré dávkujú chaos, nenávisť a bludy do dezorientovanej časti spoločnosti. Kritických novinárov nazývajú opozičnou alebo rozvratnou silou a nepriateľmi štátu. Konšpirujú, útočia a prilievajú agresivitu do verejného diškurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nekritizujú mocných

Časť vládnej koalície čerpá inšpiráciu na spacifikovanie médií od Donalda Trumpa a Viktora Orbána. Samozrejme, nechýba im ani vlastná kreativita.

Orbán stvoril armádu mediálnych zombíkov, o ktorých tvrdí, že sú to novinári, akých jeho krajina potrebuje. Ale v skutočnosti len šíria duchovnú nákazu a strach. Mediálni zombíci nekritizujú mocných, neodhaľujú vládnu korupciu, nediskutujú. Len prenášajú v rôznych variáciách odkazy vládnej moci.

Za všetko, čo postihuje národ, môže George Soros. A tí, čo oponujú alebo kritizujú Orbána, sú jeho žoldnieri. Pri použití Sorosovho mena sa končí v Maďarsku každá diskusia. Tak ako v 30. rokoch minulého storočia sa končila diskusia pri označení za vinníka Žida.

Čiže orbánovské médiá takmer vyhubili kritický diškurz a ich zombíci sa vrhnú na každého, kto vládu kritizuje, a onálepkujú ho „hviezdou“ Sorosa.

Mediálna tyrania?

Na Slovensku stále máme silné kritické médiá, ktoré majú okrem snahy o prežitie ambíciu kontrolovať mocných. A tak niektorí politici a ich dvorní analytici hovoria o mediálnej tyranii. A hľadajú spôsoby, ako spacifikovať novinárov. Aby vedeli, kde je ich miesto: aby neskákali politikovi do reči, aby neopakovali už raz nezodpovedané otázky. Aby spolupracovali, písali o úspechoch vlády, leštili imidž krajiny a vytvárali dojem, že všetko je, ako má byť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5REV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu