SME

Žijeme vo svete, ktorý potrebuje lož

V roku 1975 stretla dvadsaťsedemročná Francúzka Michele Ponciková vo francúzskom Švajčiarsku rovnako starého urasteného emigranta z Československa, ktorý ju očaril ako zaneprázdnený ...

Špeciálne sviečky, ktoré horia pri rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.Špeciálne sviečky, ktoré horia pri rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči. (Zdroj: ČTK)

V roku 1975 stretla dvadsaťsedemročná Francúzka Michele Ponciková vo francúzskom Švajčiarsku rovnako starého urasteného emigranta z Československa, ktorý ju očaril ako zaneprázdnený a vzdelaný homme de lettre. Neskôr napísala súdu v Lausanne: "Všetko to bolo klamstvo."

No spočiatku sa domnievala, že má pred sebou idealizovaný obraz otca - podľa jej slov otec českého pôvodu bol počas vojny vybraný britskou Royal Air Force, aby zabil zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy Reinharda Heydricha. Po zoskoku sa však jeho padák zamotal do koruny stromu a atentát potom spáchali iní. Parašutistický dôstojník Pavel Poncik sa neskôr zúčastnil vylodenia v Normandii a britská kráľovná ho vyznamenala medailou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opak otca

Predstava o vytúženom hrdinskom manželovi, pochádzajúcom z terra incognita za železnou oponou, opanovala Michele Poncikovú natoľko, že celých šestnásť rokov nechcela vziať na vedomie niečo podstatné - Jozef M. Rydlo, za ktorého sa krátko po zoznámení vydala a mala s ním dve deti, je opakom jej otca, bojovníka proti fašizmu. Iba keď hromžil na Čechov, obraňovala korene.

A potom sa po druhý raz narodila: počas jednej letnej noci v roku 1991 ju chcel Jozef M. Rydlo v spoločnom byte v Chavannes-pre`s-Renens pri Lausanne zaškrtiť opaskom, prežila vďaka deťom, ktorým sa podarilo mu v tom zabrániť. Krátko nato sa na stanici Morges pokúsil hodiť obe deti pod idúci vlak. Tak to deti i ona uviedli v zápisnici, ktorá je súčasťou obsiahleho súdneho spisu o Rydlovi, ktorý mám k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Najneskôr v tejto chvíli zrejme začala Michele Rydlová-Ponciková chápať súvislosť medzi politickými ideálmi svojho muža a dlhoročným násilím voči nej, deťom a ich hračkám, ktoré nezriedka rozmlátil, a v neposlednom rade jeho sklonom k perverzite: synovi Alexandrovi daroval k jedenástym narodeninám balíček prezervatívov, desaťročnej dcére Genevieve pohľadnicu so stoporeným penisom, ak spomenieme aspoň dva detaily, ktoré sa ocitli v súdnom spise. Manželov rozviedli, deti písomne požiadali, aby sa s otcom nemuseli stretávať. Pre Michele Rydlovú-Poncikovú sa nočná mora, na ktorú sa zmenila otcovská postava, dodnes neskončila. Jej známy tvrdí, že podnes trpí fixnou ideou, že exmanžel jej chce siahnuť na život.

Zásah do čierneho

Na psychiatrickom oddelení Medicínskej univerzitnej polikliniky v Lausanne diagnostikovali u Jozefa M. Rydla v roku 1992 "pokračujúcu schizofréniu s paranoidnými rysmi". Už od roku 1989 sa na základe psychiatrickej diagnózy považuje za "stopercentne práceneschopného", a síce na "dobu neurčitú". Cnie sa mu po vlasti, snu o nezávislom Slovensku venuje bezvýznamný emigrant celú svoju lásku a intelektuálnu snahu. V psychiatrickom posudku sa píše o "megalomanských predstavách" a "intelektuálnych bludoch", v policajnej zápisnici sa lakonicky konštatuje, že nezamestnaný sa zaoberá výlučne svojimi "slovaqueries", čo znamená asi toľko ako slovenské fantazmagórie. Švajčiarsky policajt tak trafil do čierneho.

SkryťVypnúť reklamu

Rydlove duchovné centrum, okolo ktorého neustále krúži, je skutočne blud, lenže nie je neškodný. Snaží sa dokázať bezúhonnosť klerikálno-fašistického slovenského štátu i jeho prezidenta a poprieť akúkoľvek zodpovednosť za transporty z rokov 1942 a 1944 - 1945, keď viac než 70000 slovenských Židov skončilo v nacistických táboroch smrti a 67000 ich prišlo o život.

Rydlov menovec Jozef - otcovská projekcia s kriminálnou energiou, ktorá ho priťahuje - nebol len priamo zodpovedný za slovenský holokaust. Jozef M. Rydlo odsudzuje partizánsky odpor a slovenský štát z Hitlerovej milosti štylizuje do roly bašty proti ateistickému boľševizmu, oázu kvitnúcej kultúry a blahobytu, kde sa vojnovým zajatcom rozdeľovala čokoláda. Keby zostal vo Švajčiarsku, odzneli by jeho utópie orientované do minulosti zrejme bez stopy.

SkryťVypnúť reklamu

No rozdelenie Česko-Slovenska ho utvrdilo v jeho sne o nezávislosti Slovenska. S finančným zabezpečením plynúcim zo švajčiarskeho invalidného dôchodku je na Slovensku všetko ľahšie. Šľachetný patriot, ktorý sa vracia zo zlatého Západu, aby stál po boku vlasti v ťažkých časoch, je vítaný. Rydlove bájky o akademickej dráhe v exile mu zabezpečujú posty a úctu tých, ktorí sa chcú nechať klamať. "Svet potrebuje lož," cituje súdny spis jeho krédo, ktoré zvykol hovorievať svojej žene, keď vychádzal z domu do drsného sveta.

Rydlova posadnutosť falšovanými akademickými titulmi je v slovenských emigrantských kruhoch vo Švajčiarsku dávno známa. Vážnejšie to vidí vtedajší prorektor Lausannskej univerzity Fedor Bachmann, ktorý mu roku 1991 v liste pohrozil právnymi krokmi, ak bude poškodzovať meno školy tvrdením, že na nej pôsobil. V slovenských médiách však Jozef M. Rydlo bezočivo uvádza, že od roku 1968 do roku 1993 pôsobil na týchto univerzitách: Padova, Benátky, Záhreb, Skopje, Rím, Vatikán, Mníchov, Viedeň, Toronto, Washington DC, Lausanne, Bern, Ženeva, Buenos Aires a Paríž. A tak sa v nejednom médiu stáva "jedným z najvzdelanejších Slovákov".

SkryťVypnúť reklamu

Od minulého roka zastupuje Slovenskú národnú stranu v parlamente a je podpredsedom zahraničnopolitického výboru. Keby chcel niekto spochybniť jeho tituly, tak sa vďaka usilovnej zberateľskej vášni predzásobil diplommi. Kantonálna polícia zabavila v byte v Chavannes-pre`s-Renens tucty opečiatkovaných čistých formulárov úradov a akademických inštitúcií, o. i. z Lausannskej univerzity a prázdne maturitné vysvedčenie z "Československej socialistickej republiky".

Dvojzáprah

Predtým, ako sa Jozef M. Rydlo nechal 1974 zapísať na Univerzitu v Lausanne, bol už vraj doktorom, pretože zrejme ako vysoko talentovaný študent získal v Padove vo veku 23 rokov za dva roky doktorát v odbore literatúra a filozofia, a to v taliančine. Švajčiarska kantonálna polícia to vidí takto: "Do omrzenia sme od Univerzity v Padove žiadali viacero informácií, no nepodarilo sa nám zistiť, že by Jozef Rydlo prekročil štádium licenciátu. On sám nebol vstave nám predložiť doklad o svojom doktoráte."

SkryťVypnúť reklamu

Archívne oddelenie Lausannskej univerzity potvrdilo, že kópia dokumentu z Padovy, ktorá je u nich uložená, nie je doktorátom, ale len licenciátom, avšak bez zmienky o diplomovej práci - čo príslušného archivára prekvapilo. O Rydlovej profesúre mi archivár napísal: "Nenašiel som po nej ani stopy, hoci dokumentácia o profesoroch je úplná. V zoznamoch asistentov som Rydla tiež neobjavil. A nevyzerá to ani na to, že by tu mal aspoň jednu prednášku." O Rydlovej informácii, že po licenciáte ukončil štúdium aplikovanej pedagogiky, znie odpoveď z tohto archívu: "Takéto štúdium na Lausannskej univerzite skutočne existuje, ale v aktoch sa neuvádza, že by Rydlo toto štúdium navštevoval."

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C2SYC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 435
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 480
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 227
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 768
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 754
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 693
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 918
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


41
Ilustračné foto.

Ad: Si propalestínsky(a) alebo proizraelský(á)?


Jozef Lenč 17

Ministri už zasa berú prácu humoristom.


20
Sídlo rozhlasovej stanice Hlas Ameriky.

Autoritárske režimy budú ľahšie potláčať nesúhlas a presadzovať svoje príbehy.


Heela Rasool-Ayub 4
  1. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  2. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  3. Eva Bachletová: Naše svetlo
  4. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  5. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  6. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  7. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  8. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 31 628
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 862
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 418
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 834
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 422
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 119
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 181
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 099
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu