Bol to prezident, ktorý zabezpečil Amerike prosperitu, vrátil jej sebavedomie a porazil komunizmus? Alebo len herec, ktorý sa náhodou dostal až do Oválnej pracovne a mal šťastie, že všetky tie veci sa stali práve v čase jeho úradovania?
Reaganov príbeh je fascinujúci bez ohľadu na to, či patríte medzi jeho obdivovateľov, kritikov, alebo o ňom neviete vôbec nič.
Milý hlupák?
Politický príbeh Ronalda Reagana je príbehom tvrdohlavca, ktorý si za svoj dlhý život vybrúsil mnoho presvedčení, a tých sa držal, aj keď sa zdalo, že sa vo všetkom mýli. A občas sa takmer všetkým zdalo, že sa mýli takmer vo všetkom. Nebol to intelektuál a nespĺňal konvenčné predstavy o človeku, ktorý by mal zastávať najdôležitejší politický úrad slobodného sveta.
Vzhľadom na svoju povahu a vek (za prezidenta ho prvýkrát zvolili, keď mal 69 rokov) ho považovali za „milého hlupáka“, ktorý má vďaka svojej hereckej kariére z mladosti a vďaka príjemnému hlasu vynikajúce komunikačné schopnosti, ale v skutočnosti sa dianiu v Bielom dome iba prizerá a o všetkom rozhodujú jeho poradcovia.
Alebo – strach a hrôza – najmä prvá dáma Nancy po porade so svojím astrológom. Lenže po vyše dvoch desaťročiach od jeho odchodu z Oválnej pracovne a po necelých siedmich rokoch od jeho smrti sa v Amerike považuje za jedného z najvýznamnejších prezidentov ich histórie.
Odpovede republikánov na otázku, kto je ich politickým vzorom, obsahujú takmer výlučne dve slová: Ronald Reagan. A ako si všimli viaceré americké médiá, aj demokratický prezident Obama sa pri snahe zachrániť svoje prezidentstvo čoraz častejšie ohliada späť k Reaganovi.
Keď napríklad Obama v máji minulý rok pozval do Bieleho domu skupinu prezidentských historikov (skúmajúcich úrad prezidenta USA v minulosti), podľa magazínu TIME „keď konverzácia pokročila, mnohým v miestnosti začalo byť jasné, že Obama sa menej zaujíma o Lincolna či Kennedyho, ako o úspechy prívetivého konzervatívca Ronalda Reagana“.
A tiež asi nebude náhoda, že súčasný americký prezident dal verejne na známosť, že počas vianočnej dovolenky na konci minulého roka čítal jednu z najlepších Reaganových biografií od Lou Cannona.
Napokon, „lekcie z Reagana“ by sa zišli aj slovenským politickým lídrom, a to nielen z úcty k človeku, ktorého obrazne povedané môžeme považovať za nášho osloboditeľa spod komunistickej neslobody.