„Mr. Watson, poďte sem, chcem vás vidieť.“ Je milou zhodou okolností, že výročie prvého telefonátu v dejinách pripadá na 10. marca, deň našich parlamentných volieb.
Tie budú malým sviatkom telefonických odposluchov a záznamov volaní a stretnutí z konšpiračných bytov, pričom mobily a ploštice môžu do veľkej miery diktovať výsledok.
Prekonať zhnusenie z Galka, Gorily a ktovie čoho ďalšieho, čo nás dovtedy postretne, nebude žiadna maličkosť. Preto si skúsme aspoň v skratke zhrnúť podstatné dôvody, pre ktoré sa napriek všetkému oplatí v parlamentných voľbách zahlasovať:
1. čím pasívnejšia verejnosť, tým väčšiu radosť budú mať temné figúrky v pozadí
Podstatou Gorily, ak by mala byť pravdivá, je koncentrácia moci v rukách ľudí, ktorých nikto nikam nezvolil a napriek tomu do veľkej miery ovplyvňujú chod štátu. Ak postupne všetci rezignujú na kontrolu moci, nastane pre vplyvné skupiny dokonalý stav – na presadenie záujmov bude naozaj stačiť dohodnúť sa s úzkym okruhom ľudí vo funkciách. Vo voľbách možno nie je veľa dobrých alternatív, ktoré by presadili veľké zmeny. Ale je dobré ukázať, že aj voliči sú kategória, s ktorej názormi treba rátať.
2. Nie všetci kradnú rovnako veľa
Aj keby platilo porekadlo, že provízie berú všetci, existujú zjavné rozdiely v miere. Ideálne by samozrejme bolo, keby sme vedeli skočiť rovno k nulovému stavu. Neskočíme. Ale pri každých jedných voľbách treba vybrať tých, s ktorými sú lepšie skúsenosti, aby sa trend keď nie zlepšoval, tak aspoň nezhoršoval.
3. Zďaleka nie každá kandidátka by vedela riadiť štát
Aj keby niekto neuznal predchádzajúci bod a nevidel rozdiely v morálke jednotlivých strán, rozdiely v schopnostiach ľudí sú zjavné. A každá funkcia so sebou nesie okrem obchodov aj stovky rozhodnutí, ktoré môžu byť horšie alebo lepšie. Ak bude kríza pokračovať, môžu byť vplyvy týchto rozhodnutí dramatické.
Ľudia budú v marci pochodovať k urnám asi s rovnakým nadšením, s akým sa po sviatkoch vracajú do práce. Ale aj túto povinnosť si treba odbyť. Aj keby to znamenalo hlasovať za niekoho, koho by ste nechceli v živote stretnúť.
Ak by Gorila platila, tak v sebe nesie tragické posolstvo o fungovaní dvoch zložiek štátu, píše Lukáš Fila
Čítajte štvrtkový komentár (piano) >>
Najviac dnes môže eurokomisia Orbánovi podkúriť tým, že s ním nebude rokovať, myslí si Peter Morvay
Čítajte štvrtkový komentár (piano) >>
Daň z prebytočných emisných kvót mala mať dva účely. Okrem peňazí pre štát chcela vláda firmám odkázať, že zisk majú tvoriť z tržieb od zákazníkov a nie z toho, čo si vylobujú a vykorumpujú u úradníkov, píše Konštantín Čikovský
Čítajte štvrtkový komentár (piano) >>
Výsledky súperenia republikánskych kandidátov na prezidenta USA zatiaľ pritakávajú názorom, že jeho víťazom je Barack Obama, myslí si Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>