„Vážite viac? Zaplatíte viac!“ Tak znie názov provokatívneho článku bioetika Petra Singera. Zvláštna téma, ale ako argumentuje autor, obezita je etická téma, pretože rastúca váha jedných vytvára u druhých náklady rôzneho druhu. Ťažší cestujúci zdvíhajú ceny leteckej dopravy a zároveň aj environmentálne náklady. Okrem iného tiež neúmerne zvyšujú výdavky, určené na zdravotníctvo. Z toho napokon autor vyvodzuje, že „tieto fakty sú dostatočné na to, aby ospravedlnili verejné politiky, ktoré odrádzajú od nárastu váhy.“ So singerom nemusíme súhlasiť, ale určite nás vyprovokuje.
Na veľkosť ľudskej populácie by sme mali myslieť nielen čo sa týka počtu, ale aj hmotnosti.
Čítajte viac >>
Spisovateľ Ján Štrasser sa vo svojom pravidelnom stĺpčeku vracia k voľbám, volebnému sloganu KDH „Začína to prácou“ a k švajčiarskemu referendu o predĺžení dovolenky. Ako by asi dopadlo u nás?
Tri týždne čítam a počúvam, že pravica zdrvujúco prehrala voľby. A kedy ich vyhrala?
Čítajte viac >>
Spisovateľka Monika Kompaníková sa zase vracia k nápadom Roberta Fica zdaňovať luxus. Ako píše: „Je prirodzené chcieť žiť čo najlepšie, zabezpečiť sebe a rodine dostatok miesta, zdravý vzduch, pekný výhľad, škôlku na dostrel praku... Preto ráno vstávame z postele, preto študujeme a pracujeme.“ Nový premiér však podľa autorky potrebuje „závistlivých a frustrovaných občanov, ktorí si myslia, že keď susedovi jedna koza v chlieve pribudne, tak on sám o jednu príde. Potrebuje ľudí presvedčených, že si máme byť všetci rovní...“
Je prirodzené chcieť žiť čo najlepšie, zabezpečiť sebe a rodine dostatok miesta, zdravý vzduch.
Čítajte viac >>
Maďarsko- rakúsky novinár Paul Lendvai sa pod dojmom vrážd v Toulouse venuje antisemitizmu. V článku varuje, že aj skoro 70 rokov po holokauste sa potenciál násilia antisemitov zväčšuje a podobný prípad ako v Toulouse sa môže stať hocikedy. Zdôrazňuje však, že terčmi rasovo motivovanej nenávisti sa stávajú aj v Európe žijúci moslimovia.
Takmer 70 rokov od holokaustu sa potenciál násilia antisemitov zväčšuje.
Čítajte viac >>
Tento týždeň zomrel historik a jeden z mála slovenských signatárov Charty 77 Ján Mlynárik, ktorý o sebe hovoril, že je zaťažený na genocídy. Spomína si naňho podpredseda českého Senátu Petr Pithart. V silnom texte okrem iného opisuje, ako sa Mlynárik dostal k životnej téme odsunu Nemcov: „Zveril sa nám hádam ako prvým so svojou novou témou, ktorú už vtedy pokladal úlohu uloženú mu hádam priamo osudom. Prepadal sa, totiž objavoval súvislosti odsunu, vyhnania. Nedostal sa k tomu čítaním, ale vlastne náhodou. Kúpil chalupu v Bedřichově a svojim rozumom i veľkým, silným citom poznal, že sa tu stalo niečo strašné.“
Jano Mlynárik mal detský úsmev, velikánske ruky-laby, veľké srdce a svedomie.
Čítajte viac >>