Opozícia trvá na tom, že plná zodpovednosť za prehranú arbitráž s Achmeou leží na Ficovi a jeho strane.
Lipšic a Matovič preto napríklad navrhujú, aby dvadsať miliónov zaplatil Smer zo štátneho príspevku.
Krásna predstava, iste. (Aj keď veľa by sme neušetrili, keďže funkcionárov Smeru by začali vyplácať úrady práce...) Spravodlivosť by dostala svoje, veď primárna zodpovednosť strany, v ktorej niet oponentúry vodcovi, je mimo diskusie. Sám Fico by mal ísť príkladom a keby predal vinicu, ušetril by rozpočtu výplatu aspoň jedného právnika Achmey.
To všetko je pravda. Opozícia – trebárs hneď Lipšic – by však veľmi vyskakovať nemala. Aj ona má svoj diel viny na debakli.
Socialista s fixnou ideou, že zisk z verejného poistenia je nemravný, je legitímny tvor. Skutočnosť, že má tridsaťpercentnú podporu voličov, a teda raz môže vládnuť – napríklad v koalícii s SNS a HZDS - bola známa Lipšicovi, SDKÚ atď. už vtedy, keď schválili Zajacov zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Ten neskôr prešiel aj Ústavným súdom a na to, aby splnil svoj účel – dať zmysel pluralite zdravotných poisťovní – stačilo jedno nariadenie vlády. Áno, šlo o nariadenie komplikované, vyžadovalo veľa práce a politického citu. Namiesto akcelerácie reformy (kým mali dosť poslancov) sa radšej pobili a rozišli na výhrade vo svedomí.
Štyri roky mali SDKÚ, KDH a spol. na kľúčový reformný krok, ktorý by vytvoril priestor na reálnu súťaž poisťovní. Neurobili ho.
Tvrdiť, že keby Fico uvidel v systéme logiku, nechal by „zákaz zisku“ plávať, sa isteže nedá. Prišiel by však o hlavný argument, ktorý nakláňal v prospech zákazu zisku verejnú mienku: Teda, že je „nemorálne“ tvoriť profit z peňazí, ktoré chodia poisťovniam zo zákona.
Priazeň verejnej mienky – každý uzná – nie je vo Ficovom rozhodovaní vec sekundárna. Je to zo situácie na situáciu, ale v princípe platí, že fixné bludy dokáže krotiť, kým nezavetrí nárast popularity. (Súhlasiť by mali najmä tí, ktorí ho po prvej vládnej epizóde chválili, že nechal žiť Dzurindove reformy.)
Dobre, to je špekulácia. Faktom zostáva, že zákon platí a aktivovať nariadenie mala dosť času aj Radičovej vláda. Aj v tej sedel Lipšic. O Uhliarikovi a SDKÚ nevraviac.
Lenže opäť zvíťazili populizmus a zbabelosť ukázať ľuďom, že poisťovne majú význam, keďže tento štát nemá a už nikdy nebude mať peniaze na všetku zdravotnú starostlivosť. A na jej „nesolidárnu“ časť je vymyslené práve pripoistenie, ktoré už dnes mohlo fungovať. Ale nefunguje.
Takže opäť tu máme Fica s rovnakou „argumentáciou“ a pre zmenu s vyvlastňovacím patentom, ktorý dláždi cestu k ďalším arbitrážnym debaklom.
Nehrozí „len“ oholenie poplatníkov, ale predovšetkým znedôveryhodnenie Slovenska ako investične „bezpečného“ štátu.
Čítajte viac komentárov:
Pre drvivú väčšinu Európanov dnes Nobelova cena pre Úniu nemá veľký význam, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ak by Slovalco naozaj skončilo, Enel by mohol zavrieť jeden jadrový reaktor, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz