Píše Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko
Napriek frustrácii platí, že ľahkosť, s akou ktokoľvek môže zmeniť správanie aj veľkých firiem, je v histórii nevídaná.
Len na blogoch SME vyjde za mesiac v priemere dvetisíc článkov, pätina na politické témy. Blogeri štekajú, karavána ide ďalej, povedia si mnohí.
Pribúda však dôkazov, že pár dobrých článkov vie postaviť do pozoru aj miliardové firmy.
Začiatkom mája zverejnil na blogu Radovan Bránik príbeh turistu, ktorý mal v Nepále ťažký úraz. Poisťovňa Allianz mu nechcela uhradiť návrat späť, lebo vraj mala dôkazy, že šlo o samovraždu, čo poistka nekryla. Bránik túto verziu spochybňoval.
Článok si prečítalo cez 60-tisíc ľudí a takmer dve tisícky ho šírili ďalej cez Facebook.
Neprešli ani dva dni a poisťovací gigant oznámil, že pacientovi letecký prevoz na Slovensko zabezpečí.
Súkromné firmy s tisíckami klientov sú možno na svoj imidž citlivejšie. Čo však štátne firmy?
Zaujímavý výskum o vplyve blogov na ne spravili vlani traja ruskí ekonómovia. Skúmali dopad článkov známeho blogera Alexeja Navaľného na firmy, o ktorých korupcii písal. Ruský bloger sa pustil najmä do energetických megafiriem ako Gazprom, Rosneft, Transneft či banky VTB. Kritizoval ich predražené nákupy, nezmyselné investície hraničiace s tunelovaním či lacný výpredaj akcií.
Podľa akademikov mali Navaľného blogy na ruské štátne firmy silný negatívny vplyv. Nezávisle od iných externých vplyvov sa po publikovaní blogov znížil výnos ich akcií až o jeden percentuálny bod. Aj mesiac po vydaní blogov zaznamenali firmy nadmerné kolísanie cien akcií.
Na rozdiel od Ruska si vďaka online zverejňovaniu zmlúv vieme na naše štátne firmy lepšie posvietiť.
Napriek frustrácii platí, že ľahkosť, s akou ktokoľvek môže zmeniť správanie aj veľkých firiem, je v histórii nevídaná. Skúsme to využiť.
Opozícia na celoštátnej úrovni nevidí na Smere nič dobré, ale o poschodie nižšie s ním chce spolupracovať, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Západné dodávky zbraní do Sýrie sú naozaj dvojsečná zbraň, ale sú asi jedinou možnosťou ako ukončiť vojnu, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Autor: Gabriel Šípoš