Predstava, že Tom Nicholson zamlčiava polícii informácie podstatné pre vypátranie vraha Ernesta Valka, je pomerne absurdná. A odpočúvanie novinára vyvoláva aj ďalšie pochybnosti.
Keďže k nemu došlo za čias Daniela Lipšica, otázky sa týkajú najmä jeho.
Po prvé – naozaj o ničom nevedel? Ako minister pravidelne hovorieval, že má „nové závažné informácie v súvislosti s vyšetrovaním“, ešte aj po odchode z vlády povedal, že podľa jeho informácií „prebiehalo vyšetrovanie tak intenzívne a takým spôsobom, že to dáva nádej, že budú identifikovaní páchatelia“.
Ak mal natoľko podrobné správy, aby mohol komentovať priebeh vyšetrovania a predvídať jeho záver, ako to, že nevedel o odpočúvaní jedného z najznámejších novinárov a Valkovho blízkeho známeho?
Druhá otázka je, či vôbec záleží na tom, či mu o tom povedali.
Prípad Ľubomíra Galka ukázal, že na vyvodenie politickej zodpovednosti nie je podstatné, čo minister vedel a dokonca ani to, či mali jeho podriadení povolenie súdu.
Dôležité je, či k odpočúvaniu došlo. A či bolo opodstatnené. Čo je asi hlavná otázka.
Iveta Radičová po odvolaní Galka vyhlásila, že „odpočúvanie novinárov, a je úplne bezpredmetné, či legálne, alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie“.
Takéto pravidlo je trochu prísne. Iste sú prípady, keď sa odpočúvanie prepáčiť dá. A vypátranie vraha je vážnejší cieľ ako zistenie novinárskeho zdroja, o čo išlo pri odpočúvaní Pravdy.
Ale položme si poslednú otázku: Lipšic chcel odvolávať ministra aj pre vlastnosti wordovského dokumentu. Čo by teda robil, keby sa zistilo, že Smer tri mesiace odpočúval kľúčového aktéra Gorily v prípade, kde zomrel jeho priateľ, pričom celé vyšetrovanie nakoniec aj tak k ničomu neviedlo?
Prečítajte si aj ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="6991409" url-type="sme-article"]Kaliňák už ukázal, kde chce usporiť, ale netušíme, ako to chce urobiť, píše Peter Schutz[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="pataj" id="6991408" url-type="sme-article"]Úrad vlády robí nadprácu a odhaľuje, v akom svete žijú jeho páni, píše Roman Pataj[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="6991401" url-type="sme-article"]Ujgurovia nemajú takého populárneho zástupcu ako Tibeťania, pripomína Peter Morvay[/content]