SME

Ficovo mlčanie

Nie všetko, čo nám ako chyby vyčíta Robert Fico, nimi skutočne je. Ani vtedy, keď to tvrdí premiér.

(Zdroj: SME –TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Predseda vlády tvrdí, že na neho systematicky útočíme a odmietame si priznať chyby. Tie sú súčasťou našej práce, ale zďaleka nie všetko, čo nám ako chyby vyčítajú, nimi skutočne je. Ani vtedy, keď to tvrdí premiér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Robert Fico v blogu píše, ako si predstavuje rannú poradu denníka SME. V jeho hlave každé ráno tancujeme bojový tanec po jeho fotografii a špeciálne oslavujeme, keď sa niekomu podarí vymyslieť klamstvo či hrubý útok. Tento pocit je u premiéra taký silný, že prestal redaktorom našich novín odpovedať na otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér zhrnul tri prípady z posledných týždňov, keď sme podľa neho nepísali pravdu, on sa na nás obrátil so žiadosťou o opravu a my sme jej nevyhoveli. Pokúsim sa postupne priblížiť všetky namietané texty a argumenty, pre ktoré som sa rozhodol premiérovi nevyhovieť.

1. Záchrana bánk

Predseda vlády sa sťažoval na komentár Petra Schutza, ktorý v súvislosti so vznikom bankovej únie označil za „totálnu hlúposť“ Ficovo tvrdenie, že „na záchranu finančných domov museli štáty Únie vynaložiť štyri bilióny eur“.

Premiér tvrdí, že vychádzal z oficiálnych dokumentov Európskej komisie. V súvislosti so záchranou bánk sa v nich naozaj spomína suma 4,5 bilióna eur. Ide však o sumu, v ktorej sú zahrnuté aj záruky jednotlivých krajín, nie peniaze, ktoré boli naozaj vynaložené na záchranu bánk. (Napríklad tu.)

SkryťVypnúť reklamu

V snahe pochopiť, ako k tomu mohol premiér dospieť, sme pátrali v dokumentoch Komisie. A naozaj existuje jeden materiál, v ktorom sa píše to, čo tvrdí Robert Fico. V pôvodnom zdroji tejto informácie – v článku komisára Michela Barniera, na ktorý bol odkaz pod čiarou - je však už informácia správna. Barnier píše, že Únia garantovala záruky vo výške spomínaných biliónov, a reálne daňoví poplatníci zaplatili Schutzom spomínané miliardy eur.

2. Kaštieľ v Rusovciach

Druhý prípad sa týka rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach. Premiér tvrdí, že denník SME si „škandalóznym spôsobom vymyslel tému o údajnom služobnom byte budúceho prezidenta“. Argument, ktorý to má podľa premiéra dokazovať, je napísaný vo vládnom materiáli z augusta roku 2012. Okrem apartmánu pre prezidenta totiž plánujú v kaštieli vybudovať aj kráľovský apartmán. A keďže Slovensko kráľa nemá, je podľa Fica zrejmé, že v oboch prípadoch má ísť o ubytovanie pre zahraničné návštevy.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu nevidím v našom článku chybu. Apartmán je podľa synonymického slovníka väčší súkromný alebo hotelový byt s príslušenstvom. Ak by malo ísť o ubytovanie pre prezidentské návštevy, vláda by ho označila rovnako ako kráľovský apartmán a nazývala by ho prezidentský apartmán. Ona ho však volá apartmán prezidenta. Jedného.

Jazykovedný rozbor textu by však na tvrdenie v novinách bol stále málo. V júni 2007 sa v pohodovej atmosfére stretli prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Fico. Spokojný prezident tam oznámil, že „hovorili o rezidencii prezidenta“ a „všetci traja sa dohodli“, že budú robiť „všetko pre to, aby sa dobudovali Rusovce“. Prezident aj dnes potvrdzuje, že by prezidentská rezidencia mohla byť v Rusovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sme sa jednej chyby dopustili. Text o kaštieli sme nepísali ako text o apartmáne pre Fica, ale preto, že vláda odmieta vyzradiť, kto sa bude na jeho rekonštrukcii podieľať. Možné sťahovanie bolo len kontextom, ktorý vychádzal z verejne známych vyjadrení. Napriek tomu sme mali premiéra osloviť s priamou otázkou, či bude Rusovce využívať.

3. Ukrajina

Séria útokov denníka SME na premiéra sa mala začať ešte na začiatku decembra, keď predseda vlády prvý raz hovoril o demonštráciách na Ukrajine. Denník SME vtedy napísal, že Robert Fico podporil prezidenta Janukovyča. Premiér sa ohradil a tvrdil, že tak neurobil.

Pri príprave toho textu sme boli odkázaní na správu tlačovej agentúry. Na konferencii Hospodárskych novín, kde premiér o Ukrajine hovoril, nebol žiadny z našich redaktorov.

SkryťVypnúť reklamu

V stručnej agentúrnej správe premiéra citovali, že Únia je do seba taká zamilovaná, že je presvedčená o tom, že nič lepšie na svete neexistuje. K tomu ešte premiér dodal, že členstvo v Únii nie je podľa neho predpísané náboženstvo, každá krajina sa teda môže dobrovoľne rozhodnúť, či do EÚ vstúpi, alebo nevstúpi.

Bolo to vôbec prvé verejné vystúpenie premiéra Fica k tejto téme. Už predtým sme sa ho pýtali, aký má postoj k situácii na Ukrajine, a on mlčal. Ak by bol zrozumiteľne povedal, čo si myslí, iste nemuselo dôjsť k nedorozumeniam. A v tomto prípade k nim došlo. Okrem viet o zamilovanosti a predpísanom náboženstve totiž Fico povedal aj to, že mu je ľúto, ak sa Ukrajina s Úniou nedohodla.

Po jeho upozornení sme okamžite doplnili správu na našom webe a na druhý deň sme na rovnakom mieste ako pri pôvodnom článku znovu písali o Ficovom postoji k Ukrajine. Tentoraz sme jeho vyjadrenia rozšírili a doplnili aj o vety, že zásahy polície proti demonštrantom musia byť v súlade so zákonom a nesmú sa vymknúť z rúk i to, že mu je ľúto z nedohody s Úniou.

SkryťVypnúť reklamu

Opravy

Robert Fico tvrdí, že naňho systematicky útočíme a odmietame priznať chybu. Od jeho druhého nástupu do vlády žiadal denník SME šesťkrát o opravu vrátane troch podrobnejšie opísaných prípadov. V dvoch prípadoch sme uznali, že sme sa dopustili nepresnosti či priamo chyby a zverejnenú informáciu sme opravili.

Chyby sú súčasťou našej práce. Nerobíme ich zámerne ani s potešením. Ak však chybu urobíme, sme pripravení ju opraviť a priznať si ju. Aj preto každý týždeň zverejňujeme opravy a spresnenia a čitateľov vyzývame, aby nás na chyby upozornili.

Mlčanie

Premiér nám roky vyčíta množstvo nedostatkov, ale ani jeden nie je taký vážny ako jeho mlčanie. Neodpovedať novinám nie je len trest pre neposlušných redaktorov, ale aj gesto smerom k občanom tejto krajiny, ktorí naše noviny čítajú. Sú medzi nimi aj potenciálni voliči Roberta Fica v prezidentských voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Som presvedčený, že mlčanie nie je len spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemným otázkam, ale aj nebezpečenstvo. Iba verejná diskusia môže pomáhať zlepšovať túto krajinu. Preto by som rád ponúkol Robertovi Ficovi priestor v denníku SME, aby mohol vyjadriť svoj pohľad na spomínané témy, v ktorých sme podľa neho nepísali korektne.

Nikdy nám totiž nešlo o to, aby nemohol povedať svoj pohľad na vec. Naopak, dúfam, že pred voľbami bude odpovedať, aby sme všetci mohli vedieť, akým by chcel byť prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


  1. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  3. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  4. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  5. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  6. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  7. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  8. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 692
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 646
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 142
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 482
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 308
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu