Keby sa lepšie použili dostupné peniaze, dalo by sa s tým pohnúť.
To, že ministerstvo školstva hodlá použiť dvadsaťosem miliónov eur na program, ktorý bude preškoľovať už zamestnaných ľudí a zaplatí za to firmám, ktoré ani neprešli poriadnou súťažou, nás môže znechutiť štandardným spôsobom.
No keďže ide o rezort školstva, je to pekná prípadová štúdia toho, čomu sa hovorí náklady príležitostí. Zistíme, čo všetko preto strácame.
Testovanie našich žiakov ukazuje, že máme čoraz menšiu schopnosť dobre vzdelávať. Zvlášť chudobnejšie deti. A preto budeme hlúpejší.
Ak porovnáme technické vybavenie našich škôl alebo počet žiakov v triede s krajinami, ktoré vo vzdelávaní detí dosahujú výrazne lepšie výsledky, nenájdeme tam nič, čo by nám hovorilo, že stav nášho vzdelávania zlepšíme investíciou do pomôcok alebo do budovania ďalších tried.
Najväčší rozdiel je v tom, čo dokážu naši učitelia.
Slovensko patrí medzi krajiny, kde učitelia na základných a stredných školách nie sú takí bystrí ako iní vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Nie je to pravidlo. Európsky priemer hovorí, že vyučujúci by mali byť zhruba takí schopní ako priemerný vysokoškolák.
Ak sa pozrieme, s akými platmi súťažíme o učiteľov na trhu práce u nás, zapadá to do seba. Platy sú horšie vo všetkých ukazovateľoch, akými ich môžeme porovnať. Vrátane toho, keď ich porovnáme s podobne bohatými krajinami, ako sú Česko či Poľsko.
Najväčším problémom nášho školstva teda je, že máme slabých učiteľov. A máme ich na školách preto, že lepší ľudia učiť nechcú. Nie za takých podmienok, aké sú im núkané.
Z úcty k mnohým učiteľom, ktorí svoju prácu robia dobre, hoci by sa vedeli uplatniť aj v lepšie platených odboroch, dodajme, že vieme, že sú aj takí. Ale je ich toľko, že pre systém nie sú rozhodujúci. Úroveň školstva nastavujú tí, ktorí sú ochotní učiť za málo peňazí, lebo na viac nemajú.
Ministerstvo tvrdí, že z eurofondov nie je možné priamo prispievať na platy vyučujúcich, a preto bolo treba peniaze minúť inak. A má pravdu. Vyhýba sa však tomu, že z eurofondov sa dajú zatiahnuť iné výdavky a šetrením na nich by sme mohli viac investovať do učiteľov.
A ešte jednoduchšie povedané, máme viacero možností, ako školy a učiteľov zapojiť do eurofondových projektov, ktoré im pomôžu odborne i finančne. Skrátene, celé je to dobrá ukážka, že hoci máme napätý rozpočet, stále máme priestor, aby sme vecami hýbali vpred. Ak by sme chceli.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7133380" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]Negatívne kampane sú normálny jav, ale nasadenie, s akým na Kisku poľuje tlačový orgán Smeru, presahuje bežné štandardy.[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7133375" title="Komentár Lukáša Filu" url-type="sme-article"]Kampani chýbala jasná téma, ale máme pomerne slušný výber kandidátov.[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="mucka" id="7133369" title="Komentár Františka Múčku" url-type="sme-article"]Vyspelý svet je zadlžený, preto je preň nízka inflácia či deflácia hrozbou.[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7133367" title="Komentár Petra Morvaya" url-type="sme-article"]Udalosti vo svete síce majú vplyv na náš každodenný život, ale to ešte neznamená, že si to voliči uvedomujú.[/content]