Píše Gill Fraserová
chargé d'affaires britského veľvyslanectva
Nedá sa hovoriť o voľbe, keď máte pri hlave zbraň. Napriek tomu budú musieť v nedeľu ľudia na Kryme urobiť závažné rozhodnutie: buď sa podrobia Rusku, alebo budú voliť nezávislosť. No aj to bez záruky, že Rusko ukáže rešpekt pre suverenitu nezávislého Krymu, tak ako nerešpektovalo územnú celistvosť nezávislej Ukrajiny. Šance sú jasne v prospech Ruska. Ako keď si hodíte mincou. Buď vyhrá Rusko, alebo prehrá Krym.
Bez ohľadu na to, ako hlasovanie dopadne, bude nelegálne a protiústavné. Ukrajinská ústava hovorí jasne: hlasovanie môže byť zvolané iba na žiadosť troch miliónov občanov; musí byť vykonané na celom území Ukrajiny; a môže ho zvolať len ukrajinský parlament. Žiadna z týchto podmienok nie je splnená.
Hlasovanie bude nelegitímne. Ako môže hlasovanie prebiehať v tieni ozbrojených ruských vojakov a pod vojenskou okupáciou byť iné? Takéto otázky musia byť zodpovedané v slobodných a spravodlivých hlasovaniach. Tak ako to bude v Škótsku.
Za posledné dve desaťročia sme sa snažili zbaviť nedôvery zo studenej vojny. Uznať silný a pozitívny prínos Ruska do medzinárodného spoločenstva a v prospech všetkých ľudí. Bola založená sieť medzinárodných dohôd a inštitúcií, aby pomohli zabrániť opakovaniu konfrontácií z minulosti a riešili spory mierovou cestou. Organizácie ako OBSE a Rada Európy, ktorých je Rusko riadnym členom, existujú, aby pomáhali krajinám riešiť otázky sebaurčenia a chránili práva menšín.
OBSE, ktorá určuje štandard volebnej integrity, však vyhlásila, že referendum bude nelegálne a že naň nepošle ani svojich pozorovateľov. Napriek tomu stále nie je neskoro na to, aby Rusko využilo tieto inštitúcie, aby sa vážne zapojilo do diplomatických rokovaní a aby našlo mierové riešenie.
Budeme aj naďalej naliehať na prezidenta Putina, aby využil svoju autoritu pre dobro Krymu, Ukrajiny, Európy a Ruska. A aby ukončil túto krízu.
Prvý zásadný krok pre Moskvu bude upustiť od uznania výsledkov referenda, ktoré bude fraškou. Napokon aj tak nebude mať žiadny právny účinok. Nebude mať žiadnu morálnu silu. A výsledok nebude uznaný medzinárodným spoločenstvom. Referendum by sa nemalo konať.
Prečítajte si ďalšie komentáre:
[content type="avizo-clanok" img-db="galis" id="7136173" title="Komentár Tomáša Gálisa" url-type="sme-article"]Na čo je také moratórium, ktorého porušenie nikto nijak nesankcionuje?[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="morvay" id="7136168" title="Komentár Petra Morvaya" url-type="sme-article"]Krym je ozajstný precedens[/content]
[content type="avizo-clanok" img-db="schutz" id="7136174" title="Komentár Petra Schutza" url-type="sme-article"]O dejoch, ktoré v európskych inštitúciach prebiehajú, a vplyve našich zástupcov na ne panuje na Slovensku blažené bezvedomie.[/content]
Autor: Gill Fraserová