Píše publicista Juraj Hrabko
Je namieste, keď sa politici obávajú malého záujmu voličov zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu. V predchádzajúcich dvoch eurovoľbách tvorilo Slovensko v tejto súvislosti chvost ostatných krajín, a to sa im neveľmi príjemne číta a počúva. Hoci občania sú nadmieru spokojní, že sú okrem Slovenska aj občanmi Európskej únie, čo zase vyplýva z prieskumov verejnej mienky.
Obavy z malej účasti a výzvy na početnejšiu odzneli aj na zasadaní Národného konventu: „Prekonajme náš slovenský paradox, keď občania Slovenskej republiky majú na jednej strane k Európskej únii pozitívnejší vzťah, ako je celoeurópsky priemer a pozitívnejšie tiež hodnotia členstvo v Európskej únii, na druhej strane však sa vo veľmi nízkom percente zúčastňujú na voľbách do Európskeho parlamentu,“ riekol prezident.
Pridal sa aj minister zahraničných vecí, podľa ktorého by bolo „hodné krajiny nachádzajúcej sa v jadre európskej integrácie zbaviť sa slovenského paradoxu“.
Premiér zase vidí malý záujem voličov o eurovoľby v tom, že neexistuje konflikt medzi eurooptimistami a pesimistami: „Konflikt tu neexistuje a potom chýba aj dôvod, prečo ísť voliť.“