Rozumiem krokom vedenia redakcie aj tomu, že nechcú robiť pod akcionárom, ktorým môže byť Penta, ale zároveň musím povedať, že Penta v tejto chvíli nie je akcionárom spoločnosti Petit Press a že tým druhým akcionárom je stále PSIS, tá istá spoločnosť, ktorá stála pri zrode SME.
Preto považujem rozhodnutie vedenia odísť za predčasné.
Mali by sme v tejto chvíli držať spolu, je to najťažšia kríza, ktorá doľahla na denník za posledných 22 rokov, oveľa ťažšia ako tá po roku 2008 a porovnateľná s rokom 1992 a 1993. Stále sa snažíme vzťahy usporiadať tak, aby sme dokázali garantovať nezávislosť novín, ako to bolo doteraz.
SME som spoluzakladal ako 26-ročný mladík a vyše 20 rokov stojím na jeho čele. Už to nie je vydavateľstvo jedného titulu, už je to o rodine vyše 30 titulov. Moja zodpovednosť je zodpovednosťou voči všetkým ľuďom, ktorí pracujú v rôznych denníkoch a týždenníkoch, vo vydavateľstve, v tlačiarňach a distribúcii po celom Slovensku, je to aj zodpovednosť voči akcionárovi, ktorý s nami budoval noviny a investoval do projektu od jeho začiatku a ktorý v 90. rokoch prišiel za Mečiara o podnikateľskú licenciu práve preto, že bol akcionárom SME. Je to pre mňa ťažké rozhodnutie, ale chcem brániť to, čo sme vybudovali za posledných dvadsať rokov, do poslednej možnej chvíle.
Stále prebiehajú rokovania s Pentou o usporiadaní budúcich vzťahov a jej ústupe do minority. PSIS podniká všetky právne kroky, ktorých dôsledkom by malo byť napravenie stavu a uplatnenie si predkupného práva na podiel nemeckého akcionára. Stále verím, že to zvládneme, preto si želám chladnú hlavu a čas, ktorý potrebujeme. Je mnoho variantov možného vývoja. Ešte sme definitívne neprehrali.