Neuspokojený hlad po odborníkoch je závažným spoločenským problémom. No vysoké školy nie sú primárnymi zdrojom tohto problému.
Píše rektor STU Robert Redhammer
Čas rozpočtov 2015. Veda krátená, vysoké školy na rovnakej úrovni. Po katastrofálnom začiatku tohto roka je to ešte relatívne dobré. Ale stačí sledovať len celkové čísla?
Zamestnávatelia sa často sťažujú, že školy produkujú nezamestnaných. Ktoré školy majú na mysli? Podľa štatistík je totiž miera nezamestnanosti absolventov vysokých škôl podstatne nižšia ako celková miera nezamestnanosti. Vysokoškoláci sú na tom v porovnaní so stredoškolákmi aj platovo lepšie. Až o stovky eur mesačne. Takže študovať sa zjavne oplatí.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Faktom však je, že priemyslu chýbajú mladí ľudia pripravení v konkrétnych odboroch. Na trhu je skutočne nedostatok strojných inžinierov – konštruktérov, chemických technológov, vodohospodárov či informatikov. Pritom absolventov viacerých iných odborov je prebytok. Je to zjavný vnútorný rozpor trhu práce. To sú diametrálne odlišné pomery ponuky a dopytu medzi odbormi.