Píše analytik INEKO Dušan Zachar
Obdobie vládnutia ministerky Zuzany Zvolenskej možno v stručnosti charakterizovať ako obdobie strateného času.
Práve absencia systémových zmien je najväčším nedostatkom a spolu s mnohými spiatočníckymi krokmi a návrhmi budú negatívne ovplyvňovať slovenské zdravotníctvo aj v nasledujúcich rokoch.
Kabinet Roberta Fica vrátil mnohé opatrenia prijaté a realizované predošlou vládou naspäť, čo bude mať za následok finančne menej stabilné zdravotníctvo, viac zadlžené, menej efektívne, viac etatistické, politicky závislejšie a menej predvídateľné.
Veľa škody naraz
Je škoda, že súčasná vláda presadila znovuzavedenie takzvanej koncovej siete nemocníc, ktoré majú zo zákona automatický nárok na zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. To garantuje určitej skupine nemocníc, v tomto prípade štátnym, výsadné postavenie a obrovskú vyjednávaciu silu bez ohľadu na úroveň kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Je škoda, že sa znova oklieštila nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo robí z jedného zo systémovo najdôležitejších regulátorov na zdravotníckom trhu opäť možný politický nástroj štátnej moci.
Je škoda, že sa pokračovalo v masívnych politických výmenách na riadiacich a dozorujúcich miestach v štátnom zdravotníctve, často bez ohľadu na odbornosť, čo sa neblaho prejavilo napríklad pri aktuálnej kauze predraženého nákupu CT v piešťanskej nemocnici. Pričasté striedanie manažmentov štátnych nemocníc a iných štátnych inštitúcií v zdravotníctve vytvára pokrivené motivácie a popri mäkkých pravidlách hospodárenia v príspevkových organizáciách, čím je napríklad ochrana pred exekúciami a konkurzom a spoliehanie sa na oddlženie zo strany štátu, je jednou z najzásadnejších príčin zlých hospodárskych čísel štátnych zariadení.