SME

A potom vás zabije zdravotná sestra

A potom vás zabije zdravotná sestra

Prečo? Pretože poslúcha. Ale o to vlastne v našich nemocniciach nejde.

TEXT: Eva Borušovičová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka.

[/content]

Doktor Smith zatelefonoval na 22 oddelení niekoľkých nemocníc od chirurgie až po psychiatriu a prikázal sestre, ktorá to tam zdvihla, aby podala konkrétnemu pacientovi 20 miligramov Astrogenu. Sestra mala štyri dôvody, aby neposlúchla: 1. liek bol predpísaný telefonicky, teda v rozpore s predpismi, 2. Astrogen nebol schválený na používanie, 3. predpísaná dávka bola dvojnásobne vyššia než maximálna denná dávka uvedená na obale, 4. doktora Smitha sestra nepoznala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu si v 95 percentách prípadov sestra vyžiadala v sklade Astrogen v predpísanej dávke a vydala sa s ním do izby pacienta. Až tam ju zastavil tajný pozorovateľ, Dr. Smith bol totiž falošný a jeho pokyny boli súčasťou psychologického experimentu. Viedol ho americký psychiater Charles K. Hofling a mal za cieľ skúmať mieru mechanickej poslušnosti sestier voči lekárom.

Tých 95 percent poslušných sestier je číslo ešte hrôzostrašnejšie, ak vezmeme do úvahy správu Úradu pre financovanie zdravotníctva USA, podľa ktorej až 12 percent denných medikácií je chybných. Takže ak sa približne v jednom prípade z deviatich lekár pri predpisovaní liekov pomýli, pacient má iba päťpercentnú šancu, že na chybu upozorní zdravotná sestra. Je u nás autorita lekárov rovnaká? Mýlia sa podobne často? Dovolia si sestry spochybniť lekárov príkaz?

O čo ide v našich nemocniciach

Keď som o štatistike hovorila s niekoľkými lekármi a sestrami, boli pobúrení. Naši lekári sa totiž nemýlia a naše sestry by nikdy telefonický príkaz neznámeho doktora neposlúchli. To však tvrdili aj americké sestry v Hoflingovej štúdii: keď sa oddelenej skupiny 33 sestier spýtali, ako by postupovali v modelovej situácii, len dve z nich pripustili, že by pokyn doktora Smitha rešpektovali. Takže som sa neprestala pýtať, v čom je teda situácia u nás iná a dozvedela som sa od lekárov, že sestry často už z princípu lekára kontrolujú, lebo ho chcú nachytať pri omyle, že u nás sa všetci poznajú, takže na telefonujúceho doktora Kováča či Nováka by nikto nenaletel a že všetko musí byť v dokumentácii.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3PX3 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Eva Borušovičová je scenáristka a režisérka, okrem filmov tvorí aj divadelné a rozhlasové hry, píše knihy a učí na VŠMU. Instagram

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu