SME

Protestujúci učitelia. Ako sme na nich zabudli?

Zo Slovenska nebude bez poriadne zaplatených učiteľov poriadna krajina.

Protestujúci učiteľ.  Ako sme na nich zabudli?Protestujúci učiteľ. Ako sme na nich zabudli? (Zdroj: FOTO ARCHÍV - SME)

Takzvanú jedinečnú hodnotu učiteľov sme na Slovensku zničili, čo je zarážajúce o to viac, že naším jediným rastným bohatstvom je intelekt.

Nechcel by som byť slovenským učiteľom. Nie preto, že by sa mi nepáčilo nájsť si cez leto sviežu brigádu vo fastfoode, aby som prežil obdobie núteného voľna, ktoré vybraní pedagógovia dostávajú koncom júna od svojich škôl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechcel by som byť ani učiteľkou - nie som mimoriadne citlivý na sexuálne narážky a fyzické útoky od rodičov rozmaznaných zmrdkov, no jednoducho by som nemal chuť chodiť na kalciové injekcie nepreplácané poisťovňami v prípade straty hlasu a trpieť pocitom menejcennosti za mobil Nokia kúpený na nete vždy, keď uvidím svojich žiakov so šestkovými ajfónmi.

SkryťVypnúť reklamu

Na kolenách

Jednoducho, neviem ako sa to stalo, trvalo to dvadsaťpäť rokov, no slovenské školstvo, nie celé, nemyslím na špecializované ústavy SAV, je na kolenách, podrazené, rozkopané a funguje v ňom už iba zápal a odhodlanie ľudí, ktorí v slabej chvíli uverili, že hodnota krajiny a jej intelektuálny výkon sa odvíjajú od školstva, čo je, samozrejme, v našich podmienkach zjavným nedorozumením, keďže všetci, aj absolventi našich škôl, už pochopili, že jediné čo tu nemá naozaj žiaden zmysel, čo k ničomu nevedie a vytvára iba problémy, ekonomické aj vo vzťahoch, je nejaká intelektuálna ambícia, snaha niečo pochopiť a dokonca predstierať, ako sa zvykne v západnej Európe, že to je práca a mala by byť platená, nie zo zvyškov eurofondov, čo ostali po výstavbe piatej avenue s lavičkami v poslednej lazníckej dedine, ale poriadne, teda aspoň primerane, nie pre mobil a túžbu ísť si aspoň raz za tri roky odpočinúť si niekde k moru a nie do zotavovne ROH na Domašu.

SkryťVypnúť reklamu

Kto to vypočítal

Lenže ako zvyknú hovoriť miestni miliardári, peniaze nie sú všetko a aj v školstve je navyše peňazí dosť, rovnako ako v stavebníctve, no školstvo je predsa len iná oblasť, nemôžu v ňom úplne nadrzo tendrovať schránky, platy sú tabuľkové, z ministerstva, okrem súkromných a iných zmiešaných modelov.

A teda by som chcel vidieť človeka, ktorý vypočítal, že v krajine patriacej do tridsiatich najbohatších na svete je primeranou cenou vzdelanej ženy a muža niekoľko sto eur a občas gastrolístky, rád by som ten algoritmus teda videl, pokochal sa v ňom, ako vyzerá, ako im to vypočítal, aby aj mali čo žrať a mali dostatok kalórií z dukátových buchtičiek a zároveň vedeli, že od nich očakávame, aby z detí urobili všetko to, čím sme sa nestali my, že budú hovoriť po čínsky a mať startupy v Dubaji, písať veľké generačné romány a objavovať obývateľné planéty a to všetko za minimálne investície, menej ako cena stávky na dostihovej dráhe na vyradenú arabskú kobylku.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme zabudli na učiteľov?

Veselé bonmoty o „jedinečnej hodnote človeka“ pozná aj Coelo aj Bill Gates. Pozná ich vlastne celý svet aj Islamský štát, ktorý vie, akú hodnotu má scenár vraždy rukojemníkov.

Takzvanú jedinečnú hodnotu učiteľov, ak nepočítame bonboniéry a certifikáty sme na Slovensku zničili, čo je zarážajúce o to viac, že sme malou krajinou a naším jediným rastným bohatstvom je intelekt.

Čo to však hovorí o krajine a o tých, ktorí takúto situáciu spôsobili a ak ju priamo nevyvolali, tak sa iba nekompetentne prizerali a uverili tomu, že školy potrebujú najskôr interaktívne tabule, ipady, futbalové ihriská, medzi ktorými sa naši učitelia cítia ako prví východoeurópski turisti na návšteve Viedne?

Ako sa vlastne stalo, že sme na nich zabudli, že sme ich stratili cestou ako motorkársky frajer moju mamu na ceste za Považskou Bystricou, že sme mysleli, že bez nich to dokážeme? Vzdelávanie nie je iba „prípravou na dospelý život“, ako radi hovoria politici, ale je kľúčovou oporou modernej demokracie.

SkryťVypnúť reklamu

Bez kvalitných škôl, ako smiešne to znie v našom kontexte, bez dobre platených učiteľov sa nemáme kam pohnúť, pretože sa nemôžeme donekonečna spoliehať na to, že niekto, kto má rodinu a plány a ambície, bude robiť niečo najlepším možným spôsobom, keď musí ísť po práci do druhej práce, aby mohol financovať svoju úchylnú zábavu vzdelávať deti.

Zaplaťme ich

Zo Slovenska nebude bez poriadne zaplatených učiteľov poriadna krajina. Poriadne zaplatení učitelia, čím nemám na mysli medziročné zopárpercentné zvyšovanie platov, ale príjem na úrovni európskej strednej triedy, sa môžu vďaka tomu konečne sústrediť na svoju prácu a navyše investovať svoj zvyšný čas a peniaze nie na muklovanie v inej práci, ale na vlastnú kultiváciu.

V západnej Európy je učiteľský stav ťahačom kultúry. Oni sú čitateľmi dobrej a náročnej literatúry, robia návštevnosť náročných filmov, vytvárajú spoločenské témy, nútia seba a žiakov k zvedavosti, sú tými, ktorí vracajú spoločnosti najviac cez lístky do divadla.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvaná reforma školstva, sny o fínskych modeloch sú príznakmi choroby krajiny, ktorá dodnes nepochopila v čom je škola jedinečná a prečo by mala byť už dnes zapísaná na zozname dedičstva UNESCO.

Štvrťstoročie neboli politické garnitúry schopné makať na kontinuite excelentnosti, nikdy si spolu nesadli a nepovedali si, oukej, zbavíme sa učebnicových mafií a eurofondových mafií a do stredu problému postavíme učiteľa a žiaka, pretože oni trávia v škole najviac času, tak ako my, je to jediná inštitúcia, ktorou prechádzame všetci, dáva nám perspektívu, umožňuje triediť nás a naše poznatky, je miestom, kde sa stretáva osobná túžba so spoločenskou intuíciou.

Škola nás má zbavovať strachu z poznania a je oporou aj pri konkurenčným inštitúciach ako cirkev, ktoré mali roky vzdelávací monopol. Predstavuje najpevnejšiu formu emancipácie a robí spoločnosť odolnejšou.

SkryťVypnúť reklamu

Chceme tu žiť ?

Postavenie učiteľov a učiteliek je v mnohých ohľadoch kľúčové, no nikto nimi nepohŕda tak ako slovenskí politici. Táto nepochopiteľná arogancia sa však prejavuje aj v tom, ako vyzerá naša spoločnosť. Veľký biznis nemá morálne ukotvenie, politika sa zmenila na eštébacko-siskársku arénu, no my tu preboha žijeme, chceme tu žiť a pracovať, niečo tu robiť, nie iba tak odboku, ale poriadne a všetko to sa začína v škole napriek všetkým tým podivuhodným príkladom o samoukoch a geniálnych vynálezcoch, ktorí akože školu nepotrebujú, a teda ani my dnes nemáme potrebovať učiteľov.

Rozumiem všakovakým vysvetleniam, no tomu, prečo majú učitelia platy na úrovni vreckového mŕtvych Egypťanov, aby mohli vyplatiť záhrobného prievozníka, nerozumiem a nemám sa s tým ako ani prečo zmieriť.

Autorská strana

Kto a čo tu vlastne riadi? A aký je plán a na základe čoho? Kto bude viesť koalíciu, vládu, krajinu?

To, čo sa od atentátu deje, nedáva zmysel a niekto by to už hádam mal povedať.


256
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 292
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 364
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 881
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 798
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 779
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 514
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 541
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako možno zradiť celok, ak súzniete s jeho väčšinou.


17
diaľnica

Zlý mýtny tender nás už stál sto miliónov.


Martin Pekár 9

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Beata Balogová.

Ako sa chystá „mierotvorca“ na vojnu?


144
  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 356
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 778
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 481
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 272
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 022
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 895
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 412
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 634
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu