SME

Michal Havran: Čo chcú neonacisti?

Nositeľom európskej identity naruby, ideálu zjednotenia proti niečomu, dokonca proti samotnej Európe, sú dnes neonacistické strany.

Európsky projekt stráca svoju príťažlivosť a mení sa na niečo, čomu prestávajú Európania rozumieť. No to nie je nič nové, počas veľkých dejinných zmien si len máloktorí súčasníci uvedomujú, čo sa práve okolo nich deje.

Z eufórie prvých generácií a v našom prípade z rokov bezprostredne po vstupe do Únie neostalo takmer nič, a Európa dnes namiesto „rozširovania spolupráce a prosperity“ bojuje za zotrvanie Grécka a Británie v akej­takej väzbe k projektu. Ten však stratil svoju finalitu, nikto ho nedokáže pomenovať, málokto dnes pozná odpoveď na otázku, čo teda má byť výsledkom procesov započatých v 50. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska civilizácia prežíva jednu z najsilnejších kríz identity kombinovanú s humanitárnou katastrofou porovnateľnou s udalosťami po druhej svetovej vojne.

Predstavy o európskej federácii sa z diskusií vytratili, rovnako ako už nepočuť ani slovo o ekonomickej vláde eurozóny. Samozrejme, jadro drží pevne ďalej, no nie vďaka úniovej politike, ale preto, že bývalé krajiny karolínskej ríše majú európsku identitu nerozlúčiteľne spätú so svojimi národnými charaktermi.

Kríza identity sa dnes prejavuje vo všetkých úniových textoch a politických rozhodnutiach. Pokusy ponúknuť Európanom modernú verziu ich vlastnej identity, oslobodenú od šovinizmu, konfesionálnych rozdielov a národných prvkov, zlyhávajú. No nie všade.

 

Prečítajte si tiež: Imigrantov nechceme, lebo v nich vidíme odpad Čítajte 

Identita bieleho Europána

Nositeľom európskej identity naruby, ideálu zjednotenia nie za niečo, ale proti niečomu, dokonca proti samotnej Európe sú dnes na celom kontinente neonacistické strany.

Ich predstavitelia od Zlatého úsvitu v Grécku po BNP vo Veľkej Británii pochopili, že otvorený nacionalizmus už dnes na voličov príliš nefunguje.

Žiadny Európan sa dnes neobáva ozbrojeného konfliktu so svojím susedom a Ukrajina je príliš neeurópska na to, aby to verejnosť považovala a vnímala za predohru k ďalšej eskalácii. Nemci sa neboja Francúzov, Taliani sa neobávajú Španielov a Slováci už nemajú fóbie z Čechov a Maďarov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

 

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3S2Z na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beata Balogová.

Kardináli sa rozhodli, ale svet ešte čaká.


19
Peter Schutz

Kým Orbán funguje ako ruský disruptor pri hlasovaniach, Fico je symbolom popierača hodnôt demokracie.


10

Kreslí Mikuláš Sliacky.


8
Peter Tkačenko.

Pobaltské gesto by za iných okolností bolo nepriateľskou provokáciou.


34
SkryťZatvoriť reklamu