SME

Rakovina s citrónovou príchuťou

Cesta onkologického pacienta útrobami internetu. Ľudia, ktorí šíria mýty o rakovine, majú rôzne motivácie.

TEXT: Beata Balogová

Prvé týždne po diagnóze rakovina mala pre moju mamu citrónovú príchuť.

V nejakej maďarskej televíznej relácii počula, že konzumácia citrónovej šťavy má vraj stotisíckrát silnejší účinok v liečbe rakoviny než chemoterapia. Potom sa na internete dočítala, že ak pridá aj sódu bikarbónu a použije organický citrón, tak tekutina bude „o 100 percent účinnejšia“. Netvrdila, že tomu uverila a že chemoterapiu, ktorú jej odporučil lekár, nepodstúpi, ale nasledujúce týždne pila citrónovú šťavu celé dni. Krúžky citrónu plávali v každom pohári a my sme citronádu pili spolu s ňou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé meno svojej rakoviny si nikdy nezapamätala. Jej diagnóza mala dlhé komplikované meno ako nejaká stará barónka. Serózny papilárny karcinóm s výskytom psamomatóznych teliesok. Dúfala, že sa s ňou nebude musieť hlbšie zoznamovať a že chirurg barónke ukázal dvere, keď jej vyoperoval vaječníky z tela. Nebolo to tak. Barónka sa zdržala ďalší rok, večeriavala s rodinou a sprevádzala ju na každom kroku, sľubujúc náročný dlhodobý vzťah.

Rýchly rozchod?

Človek, ktorý vstúpi do virtuálneho sveta, lebo chce troška lepšie spoznať svoju rakovinu, zrazu naráža aj na lákavé hlasy, ktoré tvrdia, že to nemusí byť nevyhnutne náročné. Titulky s troma výkričníkmi hlásajú, že si môže stiahnuť podrobný návod na alternatívnu liečbu rakoviny s vitamínom B17 a kde si môže objednať marhuľové jadierka, aby mohol podstúpiť takú liečbu.

Z času na čas sa na sociálnych sieťach objavia podobné články s urgujúcou výzvou: dobrá správa, pošlite to ďalej každému, kto s rakovinou bojuje. Niektorí sú presvedčení, že tým pomáhajú ľuďom vymaniť sa z pazúrov farmaceutických firiem. Nemusíte prechádzať bolesťami, čo vám spôsobuje chemoterapia, stačí dôverovať matke prírode a ona vás vylieči, tvrdia niektoré texty, ktoré sa už dlhé roky šíria virtuálnymi kanálmi. Áno, matka príroda je mocná, ale dôverovať jej neznamená, že by človek mal prestať dôverovať vede.

Človek, ktorý strihá vlasy blízkemu po prvej dávke chemoterapie, si želá, aby články o bezbolestných a rýchlych terapiách boli pravdivé. Aby to celé fungovalo tak, ako keď si dáte tabletku proti bolesti.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3T95 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. Pôsobí ako členka Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu