Autor je teológ a výskumný pracovník
Pápež František mediálne dobyl Ameriku. Nielen tým, že jeho posledný príhovor počas hudobne aj dramaturgicky veľmi pôsobivej bohoslužby vo Philadelphii bol, takpovediac v prorockom zmysle, po španielsky. Otázkou je len ich miera, rozsah a rýchlosť.
V očakávaní zmien
Podal si ruku najskôr na Kube s Fidelom Castrom, aby potom hovoril o americkom sne. Americký sen v jeho očiach stelesňujú štyria reprezentanti amerického ľudu: Lincoln, slobodu; Martin Luther King, slobodu v pluralite a odmietnutie rasovej segregácie či akejkoľvek formy vylúčenia; Dorothy Dayová, sociálnu spravodlivosť a ľudské práva; a Thomas Merton, schopnosť pre dialóg a otvorenosť pre Boha.
Svoju návštevu krajiny ukončil vo Philadelphii, kde sa zúčastnil na Svetovom stretnutí rodín. Františkovým želaním je, aby sa témy rodiny stali témou dneška. Neskôr na jeseň tohto roku bude v Ríme pokračovať biskupská synoda o rodine, ktorá podnietila novú kultúru komunikácie medzi pápežom a biskupmi.
Tradicionalistické krídlo katolíckej cirkvi sa obáva zmien smerujúcich k otvorenosti, dialógu a pastoračnej flexibilite pôsobenia cirkvi. Ako sa František zmienil vo Philadelphii, nie prísny pohľad a krik, ale láskavé slovo má prevládať v rodinách. A asi aj v cirkvi.
To je dobrá prognóza pre tých, čo doteraz boli v rímskokatolíckej cirkvi skôr okrikovaní na základe často životom už prekonaných byrokratických predpisov ako láskavo prijímaní v duchu praktickej kresťanskej ústretovosti a porozumenia.