SME

Predáva sa ilúzia čerstvosti, a nie skutočná čerstvosť

Asi nie je celkom v poriadku, že tovar, ktorý by normálne mal vydržať dlhšie, si musíme kupovať so zvyšujúcou sa frekvenciou.

Asi nie je celkom v poriadku, že tovar, ktorý by normálne mal vydržať dlhšie, si musíme kupovať so zvyšujúcou sa frekvenciou.

TEXT: PETER MACSOVSZKY

[content type="longread-pos" pos="left"]

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes píše Peter Macsovszky, spisovateľ a publicista.

[/content]

V osemdesiatych rokoch predchádzajúceho storočia maďarská skupina Omega zaradila na svoj vtedajší album pesničku Chlieb a informácie. Spievalo sa v nej, že chlieb a informácie súvisia a že sú dobré, len keď sú čerstvé. A ďalej, že keď je chleba viac, informácií je menej, no platí to aj obrátene.

Čerstvé informácie sa za socializmu čerpali z novín, ktoré, keďže boli tak husto popísané, si svoju pochybnú čerstvosť vedeli zachovať aj celý týždeň. Pretože väčšinou nebolo až také dôležité, čo sa v nich písalo. Viac záležalo na šuchote papiera a vôni tlačiarenskej farby. Tie totiž dotvárali atmosféru skromných raňajok, pozostávajúcich zo šálky kakaa, čerstvého pečiva a čerstvého masla.

Chrumkavý chlieb

Prednedávnom sme mali návštevu z Holandska. Po večeri sa reč zvrtla na gastronómiu. Chválil som chlieb, aký sa kedysi piekol na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Vôňu, chrumkavú kôrku, lahodnú striedku. Holanďan moje slová vyhodnotil ako prejav spomienkového optimizmu. Tvrdil, že chlieb, o akom hovorím, dostanem v Holandsku v hociktorej malej pekárni, stačí sa vyhýbať supermarketom.

Nuž, pokiaľ si spomínam na mnohé druhy tamojšieho chleba – boli to kusy niečoho, čo len vzhľadom pripomínalo tradičný chlieb. A všimol som si, že zažívacie problémy spôsobené holandskými chlebmi nemajú len cudzinci, ale aj domáci. Najlepší chlieb, aký som v Holandsku jedol, bol upečený v Nemecku a predávali ho tureckí prisťahovalci v obchodíkoch, kde sa dali nájsť aj iné čerstvé a prirodzené pokrmy.

V internetovom archíve Českej televízie som si obľúbil dokumentárny cyklus Pološero. Producentka Jana Škopková časť nazvanú Česko, odpadkový kôš Európy, uviedla slovami: „Pamätám sa, že keď som bola malá, chlieb bol zážitok. Krásne voňal, bol chrumkavý a vydržal trebárs aj týždeň.“ Takže predsa len som nepodľahol nostalgii! Chlieb kedysi starol pomalšie a dá sa povedať, že aj informácie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VP6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Aktívni občania ohrozujú Fica, rovnako ako ohrozujú Orbána alebo Putina.


Americký prezident Joe Biden a český premiér Petr Fiala.

Prečo nemôžeme brániť Ukrajinu ako Izrael? Racionálne odpovede sú, ale etické nie.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu.

ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.


Richard Sulík
SkryťZatvoriť reklamu