SME

Čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy?

Čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy?

Vykastrujú ženy mužov a stanú sa z nich karieristické a hašterivé sliepky?

TEXT: Eva Borušovičová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka.

[/content]

T ma, vidím tmu,“ zakričí muž.

„To je po prebudení z hibernácie normálne,“ odpovie mu žena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa v roku 1984 objavil film Sexmisia, praskali vo švíkoch nielen poľské, ale aj české a slovenské kiná. Ťažko povedať, či na film diváci chodili preto, že sa chceli pobaviť na komediálnom herectve Jerzyho Stuhra, či ich oslovila satira na život v totalite, alebo preto, že tam bolo jednoducho neodolateľne veľa ženskej nahoty, nevídane veľa, neporovnateľne s ničím iným premietaným vtedy v kinách.

V každom prípade príbeh je doteraz akýmsi zhmotnením predstavy o tom, čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy. Hoci je tá predstava celkom pomýlená, pretože to by tými ženami pri moci nesmeli byť ženy.

Pôvab matriarchátu

V poľskej Sexmisii sa dvaja dobrovoľníci dajú zmraziť na tri roky, no zobudia sa o viac ako polstoročie do doby, keď ľudstvo po bližšie nešpecifikovanej vojne a ekologickej katastrofe žije v podzemí a je tvorené iba ženami. Spoločnosť je prísne hierarchická a odosobnená. Deti sa rodia v laboratóriách, vládne tvrdá disciplína, žiaden individualizmus, humor, láska, umenie a radosť, len mladé a pekné ženy v čižmách, šortkách a košeliach s vypchávkami na ramenách, ktoré užívajú tabletky, aby sa ich prípadná chuť na sex transformovala na „pud kariéry“.

[content type="citation"]Sexmisia ukazuje, aký by bol svet ovládaný ženami v prípade, keby ženy boli ako muži. Lenže ženy sú iné. Spolupracujú, rodia deti a majú iné stratégie aj riešenia problémov.[/content]Musia prísť muži, aby im ukázali, čo je prirodzené, čo je priateľstvo, smiech a pravda a aby im, mimochodom, nenápadne a tajne vládli. Sexmisia ukazuje, aký by bol svet ovládaný ženami v prípade, keby ženy boli ako muži. Lenže ženy sú iné. Spolupracujú, rodia deti a majú iné stratégie aj riešenia problémov.

Manželia Christopher Ryan a Cacilda Jethá spolu napísali knihu Sex at Dawn, ktorá u nás vyšla pod názvom Na počiatku bol sex a v nej pri pátraní po pravekom pôvode modernej sexuality prichádzajú so záverom, že patriarchát nielenže nie je prirodzený, ale ani nevyhnutný. A že ak sa od neho odkloníme, môže nám to len prospieť. Tvrdia, že „spoločnosti, kde majú ženy veľkú autonómiu a autoritu, charakterizuje zhovievavosť k mužom, uvoľnenosť, tolerantnosť a množstvo sexu... Ak sa sťažujete na nedostatok sexuálnych príležitostí vo svojom živote, neviňte ženy.

Dajte im moc a sledujte, čo sa bude diať... Západným antropológom mužského pohlavia možno robí problém rozpoznať matriarchálne spoločnosti práve preto, lebo očakávajú kultúru, v ktorej muži trpia pod nadvládou žien, teda zrkadlový obraz dlhodobého mužského útlaku v západných kultúrach. Ak narazia na spoločnosť, kde väčšina mužov uvoľnene a šťastne polihuje, dôjdu k záveru, že objavili ďalší patriarchát. Pravdu však celkom prehliadli.“

Klimatizácia a iné formy útlaku

Prečo ma trápi patriarchát, v ktorom žijeme tak dlho, že už sme si mohli zvyknúť? Pretože niektoré veci mi dochádzajú až teraz a s pocitom, že kompetencie by mohli byť rozdelené spravodlivejšie, zjavne nie som sama.

Svedčí o tom napríklad aj celosvetový úspech kníh ako Lean in Sheryl Sandbergovej, vrcholovej manažerky Facebooku. V češtine vyšla pod názvom Opřete se do toho a je plná analýz a rád týkajúcich sa obmedzení, ktoré bránia ženám v uplatnení.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VXJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Eva Borušovičová je scenáristka a režisérka, okrem filmov tvorí aj divadelné a rozhlasové hry, píše knihy a učí na VŠMU. Instagram

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu