SME

Správa o Amerike 2015: Vo svojej politickej korektnosti zašla príliš ďaleko

Správa o Amerike 2015: Vo svojej politickej korektnosti zašla príliš ďaleko

Na bielych Američanoch s nízkym vzdelaním sa degradácia strednej triedy podpísala najviac.

Autor je redaktorom českej edície Newsweeku.

Pred troma týždňami, keď prieskumy verejnej mienky potvrdzovali zvýšenie náskoku Donalda Trumpa medzi republikánskymi kandidátmi do amerických prezidentských volieb 2016, zverejnil inštitút Pew Research Center štúdiu o americkej strednej triede, ktorá bola najmenej od 60. rokov minulého storočia majoritnou vrstvou spoločnosti USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prieskum ukázal, že domácnosti, ktoré možno z hľadiska príjmov a celkového majetku zaradiť do strednej triedy, už netvoria väčšinu americkej spoločnosti.

Sklamaní

Na jednej strane sa zvýšil podiel bohatstva, ktoré vlastnia najbohatší Američania. Na druhej strane zo strednej triedy vypadli smerom nadol tí, ktorých ekonomická situácia - predovšetkým v dôsledku ťažkej recesie v rokoch 2007 až 2009 - sa v poslednom desaťročí zhoršila. Z demografického pohľadu ide o Američanov s nižším, najviac stredoškolským vzdelaním. Pričom belosi v tejto skupine pocítili úpadok ešte o niečo silnejšie ako Afroameričania, pretože klesli z vyššej úrovne ako oni.

Inými slovami: práve na bielych Američanoch s nízkym vzdelaním sa degradácia strednej triedy podpísala najviac. A v tomto zistení sa ekonomická analýza už priamo prelína s politikou prezidentskej kampane 2016.

Väčšinu priaznivcov Donalda Trumpa podľa prieskumov totiž tvoria práve títo voliči. Podľa analýzy Public Religion Research Institute ťaží Trump z podpory "zamestnancov vo výrobnom sektore", tvrdé jadro jeho priaznivcov sa väčšinovo skladá z "belochov, mužov vo veku 50 - 64 rokov nanajvýš so stredoškolským vzdelaním".

Z Američanov, ktorí sami seba po generácie považujú za tradičný fundament Ameriky, ale ktorí teraz vidia, ako sa ich životný štandard v porovnaní s mnohými inými spoločenskými skupinami znižuje a ako sa ich kultúrne zázemie drobí.

Sú nespokojní, hľadajú vinníka; raz sú to podľa nich neschopní skorumpovaní politici vo Washingtone, inokedy imigranti z Mexika, ktorí im "kradnú" miesta, prípadne za všetko môže Čína, ktorá Ameriku podvádza na všetkých frontoch.

A zároveň hľadajú niekoho, kto by ich frustrácii porozumel, vyslyšal ju a bez obalu a ju poriadne nahlas vykričal do sveta. Niekoho ako Donald Trump.

Iný Trump

Americkým komentátorom a politológom sa nemožno čudovať, že jeho tohtoročnú kandidatúru považovali za vtip.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YMU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu