SME

Nech sa slovenskí politici nevydávajú za nemeckú kancelárku

Nech sa slovenskí politici nevydávajú za nemeckú kancelárku

Kolínske útoky nie sú výsledkom pôsobenia náboženstva, nijaký monoteizmus nekáže mužom a ani im nedovoľuje ženy znásilňovať.



TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

U dalosti v Kolíne vyvolali oprávnene vlnu rozhorčenia. Podobne, ako keď sa svet dozvedel o znásilňovaní žien v Indii alebo keď prichádzali správy z Donbasu o sexuálnom zneužívaní žien vojakmi. No na rozdiel od udalostí z krajín tretieho sveta alebo bojových zón, kde sme sa nejako prispôsobili predstave, že prvými obeťami vyšinutých mužov sú ženy, je situácia v Nemecku iná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prichádza v čase, keď sa snažíme pochopiť, akým spôsobom môžu v Európe fungovať ľudia s inou náboženskou kultúrou, ktorí navyše prichádzajú z oblastí, kde pod vplyvom násilia a náboženského cítenia dochádza k rozvratu základných civilizačných modelov.

Znásilnenie je neprípustné

Nemecko navyše čelí niekoľko mesiacov traume z poznania nových faktov týkajúcich sa správania spojeneckých vojakov počas porážky Hitlerovho režimu.

Nemecká historička Miriam Gebhardtová vo svojej novej práci opierajúcej sa o cirkevné archívy uvádza, že len americkí vojaci znásilnili v roku 1945 viac ako 190-tisíc nemeckých žien. Vďaka nej sa Nemecko dozvedelo, že západní spojenci sa v posledných mesiacoch vojny správali rovnako ako Sovieti, ktorí si donedávna držali takpovediac monopol na znásilňovanie predovšetkým vo východných častiach krajiny.

Znásilňovanie žien je teda v Nemecku už dávnejšie súčasťou kolektívnej predstavy o tom, ako sa k ženám správajú cudzinci, ktorí túto ohavnosť považujú za akúsi samozrejmosť a spôsob správania sa v obsadenej krajine.

Znásilnenie kohokoľvek kýmkoľvek a za akýchkoľvek okolností alebo z akýchkoľvek pohnútok, či už z pomsty, alebo z náboženského delíria je neprípustné. Nemecké úrady sa k prípadu nikdy nestavali inak, rovnako ako kancelárka Merkelová.

Preto je zarážajúce, že sa v Európe objavila polemika o tom, či vlastne neznásilňujú všetci utečenci a či nie je ich náboženstvo niečím, čo im takéto správanie umožňuje.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YUB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu