SME

Kam až môže zájsť poľská revolúcia

Kam až môže zájsť poľská revolúcia

Vlna rýchlych a zásadných zmien sa môže skončiť tak, ako sa začala.

Autor je vedúcim zahraničnej rubriky slovenských Hospodárskych novín.

Vlna rýchlych a zásadných zmien sa môže skončiť tak, ako sa začala.

Keď počúvam niektoré hysterické výlevy z Európy, tak mám pocit, že sa hovorí o krajine, ktorú vôbec nepoznám a kde vôbec nežijem. Tak povedal Igor Janke, bývalý novinár, teraz spisovateľ, podnikateľ a zakladateľ umiernene konzervatívne orientovaného Inštitútu slobody v reakcii na rýchle vyhlásenia o ohrození slobody slova v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Väčšina médií v Poľsku je súkromná. Väčšina médií hlavného prúdu je liberálna a protivládna. Vláda môže iba urobiť zmeny vo verejnoprávnych médiách a určite ich urobí ako každá poľská vláda pred ňou. Mňa samého vyhodili z verejnoprávnej televízie, takže viem, o čom hovorím. Strašiť tým, že v Poľsku nie sú slobodné médiá, je nezodpovedné," vysvetľuje Janke.

Rozumie Európa Poľsku?

Podobné je to so sporom o ústavný súd alebo pri správach o vymenovaní nových šéfov štátnych firiem. Nový šéf najväčšej poľskej firmy PKN Orlen Wojciech Jasiński je síce blízkym spolupracovníkom šéfa poľskej vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského, ale predhadzovať mu, že dva týždne po jeho vymenovaní uzavrel dlhodobú zmluvu o dodávkach ropy s ruskou firmou Rosnefť - ako to urobil najväčší poľský denník Gazeta Wyborcza, ktorý vedie regulárnu mediálnu vojnu s novou vládou -, je evidentný nezmysel. Dohovoriť takú zmluvu za dva týždne nie je možné, potvrdí každý manažér z veľkého biznisu.

Čo ak je teda od Európy nezodpovedné nielen zjednodušovať poľský mediálny zákon, ale vlastne Európa nezodpovedne málo vie o motiváciách Poliakov k zmene, k víťazstvu konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá všetkými tými búrlivými zmenami len plní svoj volebný program?

Politici a novinári zo západných štátov EÚ až príliš často nevedia nič alebo len málo o tom, čo na postkomunistickom východe kritizujú. To sa ukázalo už v prípade nástupu Viktora Orbána v Maďarsku.

Poliaci si prvýkrát od roku 1989 zvolili jednofarebnú vládu, pretože sa veľká časť spoločnosti (chudobnejšie, na vidieku, v malých mestách) necítila súčasťou hospodárskeho a politického úspechu, o ktorom hovorili poľské elity.

Za slušnou prácou a životom museli odchádzať do zahraničia alebo do veľkých miest. A nechápali, prečo sa musia vzdať niektorých svojich - pravda konzervatívnych - názorov na život a svet, v ktorých boli vychovávaní a ktoré sú do veľkej miery spojené s katolíckou vierou a tiež s prežitím poľskej kultúry v časoch rozdelenia Poľska medzi veľmoci. Cítili sa vysmievaní, obmedzovaní a zatlačení do kúta. Jaroslaw Kaczynski a jeho strana im ponúkli, že ich budú zastupovať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3YW4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
hlavný analytik denníka Hospodářské noviny

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu