premiérov krajín Visegrádskej štvorky pri Balatone nepredstavil iba ako dobrý hostiteľ a ako predstaviteľ výnimočného zoskupenia štyroch štátov strednej Európy usilujúcich sa spoločne o vstup do EÚ, ale aj ako hovorca troch baltských krajín a balkánskeho Slovinska. Vyslovené spoločné želanie všetkých štyroch premiérov Visegrádskej štvorky, aby na budúcoročnom summite NATO v Prahe aliancia veľmi vážne uvažovala o pozvaní Estónska, Litvy, Lotyšska, Slovenska a Slovinska do svojich radov, je výnimočným návrhom.
Americký prezident George Bush počas nedávneho európskeho turné v Bruseli aj vo Varšave zdôraznil, že NATO sa bude rozširovať a v Prahe dostane pozvánku najmenej jeden záujemca. Logicky by pripadal do úvahy ten, ktorý je najlepšie na vstup najmä po politickej stránke pripravený. Spojenie „najmenej jeden“ zároveň signalizuje, že nemusí ísť iba o jedného záujemcu, ale viacerých. O koľkých, o tom rozhodnú súčasní 19 členovia aliancie. Členovia Visegrádskej štvorky - z ktorých iba Slovensko nepožíva vzhľadom na antidemokratické činy mečiarovského kabinetu členský štatút spolu so svojimi susedmi - po terajšom vyhlásení jasne ponúkajú aliancii poriadnu látku na premýšľanie.
V 4, ktorá má po čase zasa veľmi významný zvuk ako nezanedbateľná regionálna politická, ekonomická a čiastočne aj vojenská sila strednej Európy, vonkoncom nevystupuje egoisticky. Mohla by spomedzi svojich radov navrhnúť za nového člena NATO iba chýbajúci prvok mozaiky, teda Slovensko. Viktor Orbán, Miloš Zeman, Jerzy Buzek a Mikuláš Dzurinda postupujú veľmi múdro. Ich návrh nesie v sebe najmä významný spoločný prvok stratégie. To napokon „západniari“ vždy mali radi. Každá iniciatíva sa víta, pretože sa ňou prejavuje jasný záujem o vstup. Terajší návrh znamená naozaj poriadny balík. Je veľmi otázne, ako sa k nemu postavia rozhodujúce páky v NATO - okrem Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie najmä Spojené štáty. Napokon, ako je známe, rozhodujúcu úlohu v činnosti NATO po studenej vojne aj v bode ďalšieho rozširovania zohrávajú rozhodujúcu úlohu najmä USA. Ide však predsa len o veľké sústo. V súčasnosti nie jasné, či je aliancia schopná do seba vstrebať také množstvo nových krajín. Lenže návrh Visegrádskej štvorky je jasný: pozvať do NATO päť krajín, ktoré sú bez diskusie nanové rozšírenie najlepšie pripravené!