
Čo je zlé pre Ameriku, je zlé aj pre Francúzsko. (Prezidenti Bush a Chirac gestikulujú na spoločnej tlačovej konferencii.) ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR/AP
Ako sme zažili pri Iraku, ak sa tieto tri štáty rozdelia, rozdelí sa celá Európa. Dnes čelí Európska únia britskému problému, francúzskemu problému a nemeckému problému. Všetky tri treba riešiť, ak má EÚ využiť jedinečnú šancu rozšírenia na východ a utvoriť nové partnerstvo s USA v 21. storočí.
Britský problém Európy je v tom, že po tridsiatich rokoch členstva sa Briti stále nevedia rozhodnúť, či naozaj chcú byť plnoprávnymi účastníkmi európskeho dobrodružstva. Napoly zaslepení starými predsudkami, ktoré len posilňujú každodenné prekrútené obrazy v euroskeptických médiách, si ani neuvedomujú, nakoľko sa stali Európanmi. Rozpoltení medzi Európou a veľmi tesnými vzťahmi s Amerikou zotrvávajú v ilúzii, že im najlepšie poslúži výhradný „zvláštny vzťah“ s USA. V irackej kríze mal Tony Blair vo Washingtone dokonalú pozíciu; ale táto atlantistická a multilaterálna politika, v zásade obdivuhodná, zlyhala pre jeho neschopnosť dosiahnuť jednotný, silný, koherentný európsky postoj v predchádzajúcich konzultáciách s Parížom a Berlínom.