
Občas sa však prepočítajú, dokonca aj business trieda je plná a nastane licitovanie. Spoločnosť ponúkne pasažierovi-dobrovoľníkovi slušnú sumičku v hotovosti, ak je ochotný letieť nasledujúcou linkou, ba dokonca aj prepychový hotel a diéty, ak je ďalší let až o deň neskôr. Ak je situácia dostatočne napínavá, môže sa vám podariť vylicitovať príslušnú sumičku poriadne vysoko a všelijaké drobné pozornosti k tomu.
Procedúra funguje pomerne bezproblémovo, aj keď to každá letecká spoločnosť robí trošku inak. Takáto živelnosť a neorganizovanosť sa však nemohla stretnúť s porozumením u komunistických byrokratov z Európskej únie, ktorí sa snažia zorganizovať život Európanov podľa úspešného sovietskeho vzoru Bumážky net? Kakoj chaos! V úniovom newspeaku sa to volá harmonizácia. Pred dvoma týždňami schválil Európsky parlament zákon, podľa ktorého musia leteckí prepravcovia zaplatiť pasažierom bez miesta určené sumy 250, 400 a 600 eur, podľa dĺžky trasy. Okrem toho musia zaplatiť stravu, nápoje, ubytovanie a náhradnú dopravu. Na prvý pohľad to vyzerá ako niečo, z čoho by sme sa my cestujúci mali tešiť, ale rovnako ako s mnohými ďalšími eurozákonmi, pri bližšom pohľade je to pohroma. Dôsledky sú totiž jasné: takzvané budgetové spoločnosti sa môžu ísť rovno obesiť, najmä ak predávajú lacné letenky za 25 eur a podobne a veľké spoločnosti primerane zvýšia ceny.
Dane, bezpečnostné príplatky a ďalšie milé veci, ktoré si byrokrati vymysleli, už zvýšili ceny leteniek takmer o tretinu. Spoločnosti veselo krachujú, alebo sú tesne pred krachom, a zvýšené ceny leteniek k ďalším krachom len napomôžu.
Vďaka mnohým zrušeným linkám sa lieta dosť ťažko (skúste si kúpiť trebárs letenku z Bratislavy alebo z Viedne do Toronta, niečo zažijete!), po tomto to bude hrozné. Samozrejme, poslancom a politikom, ktorí lietajú zadarmo v business triede, je to jedno. Hlavne, že sa zase podarilo niečo zharmonizovať. A nemyslite si, že chcem obhajovať letecké spoločnosti, do tých sa ešte jedného pekného dňa pustím.