ť je však iná – rozdiel medzi počtom 8 a12 je podstatný a schválenie „osmičky“ už fakticky rozhodlo, že sa okresné úrady rušiť nebudú.
Predseda vlády pred niekoľkými dňami znovu zopakoval, že osem VÚC nie je v rozpore s Nižňanského koncepciou. Pritom autor koncepcie rezignoval na funkciu splnomocnenca vlády pre reformu práve preto, aby dal najavo, že počet VÚC, ktorý parlament schválil, nie je v súlade s jeho koncepciou. S rozdelením Spiša, Zemplína, Gemera a Záhoria a ani so začlenením Oravy, Liptova, Turca a Novohradu do neprirodzených územných celkov sa Viktor Nižňanský nemohol a ani nechcel stotožniť. Podľa neho schválené územnosprávne usporiadanie krajiny porušilo prirodzenú organizáciu spoločnosti. A nielen to – malý počet VÚC už fakticky rozhodol, že sa krajské a okresné úrady rušiť nebudú. A o to išlo po celý čas bojov o reformu.
V máji 1999, keď Nižňanského tím predložil návrh, aby sa krajské úrady podstatne zoštíhlili a okresné úrady zrušili, SDĽ predložila koaličným partnerom uznesenie svojej republikovej rady, že okresné úrady musia zostať. V septembri 2000 potom SDĽ vetovala vo vláde materiál, ktorý odporúčal zrušiť okresné úrady – vetovala ho tak dôkladne, že sa už na rokovaní kabinetu nikdy neobjavil. Dôvod, prečo sa teraz politici vládnej koalície tvária, ako keby o zrušení okresných úradov vážne uvažovali, odhalil bývalý splnomocnenec Nižňanský: „Zatiaľ čo v roku 1999 bola možnosť zrušenia okresných úradov reálna, v polovici roka 2001 to už reálne nie je.“ Preto môžu politici predstierať, že o tom vážne uvažujú.