Ešte nikdy od druhej svetovej vojny sa Amerika tak nezjednotila ako v týchto dňoch. Zostane krutou irónou osudu, že ju zomkol terorizmus. Kongres odhodil nabok rozpory medzi republikánmi a demokratmi, odložil na neurčito schvaľovanie pôvodného volebného programu prezidenta Georgea Busha. Bez zaváhania dal najvyššiemu veliteľovi do rúk plnú moc, aby sa sústredil na jediný bod: na ráznu odpoveď terorizmu a na dlhodobé konštruovanie novej kvality národnej bezpečnosti. „Sme vo vojne,“ povedal najvyšší veliteľ z letného prezidentského sídla v Camp Davide Američanom a svetu po zasadnutí Rady národnej bezpečnosti.
Dick Gephardt, vodca menšinových demokratov v Snemovni reprezentantov, na otázku, čo bude s prípravou nového rozpočtu na budúci rok a najmä s otázkou uchránenia sociálneho poistenia či diskusie okolo reformy vzdelania, odpovedal: „To je teraz nepodstatné. Prežívame najhoršiu krízu od čias útoku na Pearl Harbor.“
Aj keď mal Bush vo volebnom programe podstatné skvalitnenie národnej bezpečnosti a čoskoro mal Kongres diskutovať o zvýšení zanedbaného vojenského rozpočtu, teraz má šéf Bieleho domu k dispozícii viac-menej neohraničné materiálne možnosti. Z tohto hľadiska teroristi „pomohli“ odstrániť jestvujúce rozdiely a rozháranú Ameriku poslali v jednom šíku za hlavným veliteľom. Stierajú sa ideologické rozpory medzi ľavicovým krídlom liberálnych demokratov a predstaviteľmi republikánskeho konzervativizmu pod vlajkou Toma DeLaya. Je veľmi pravdepodobné, že sa rodí nielen nový budúci obraz americkej politickej scény, ale že sa spevní základ americkej histórie na novej kvalite.
Billy Graham, najautoritatívnejší kazateľ, ktorý v týhto dňoch premohol sám seba a svoju chorobu – veď už má 86 rokov – pozbieral všetky sily, aby prišiel na modlitbu do washingtonskej katedrály. „Amerika vždy potrebovala Boha, ale dnes ho potrebuje ešte viac. Potrebujeme duchovnú obnovu pre súčasnosť i budúcnosť. Lebo nesmieme strácať nádej. Pod troskami sú základy a tie zostali.“