ko. Usáma bin Ládin vypracovával stratégiu tuhého odporu afganských mudžahídov proti invázii sovietskych vojsk, ktoré vtrhli do Afganistanu v roku 1979. Moskva potrebovala udržať pri moci Hafizulláha Amína. Ten požiadal o pomoc ZSSR v podobnom scenári ako desať rokov pred ním Vasiľ Biľak v Československu.
Amín totiž vyparatil nevšednú vec. Jedno pekné kábulské doobedie, keď už neznášal ročné, podľa neho mäkké panovanie vodcu komunistického prevratu Núra Muhammada Tarakího, vošiel vtedy ako druhý muž červenej revolúcie za ním do pracovne a udusil ho vankúšom na diváne.
Amín ponúkol tvrdšiu revolučnú líniu. Komunistom sa totiž v Afganistane od prvých chvíľ nedarilo! Ich moc siahala len po predmestia Kábulu, mesta položeného v dvetisícmetrovej nadmorskej výške a zo všetkých strán obkoleseného nedobytným horstvom Hindukúšu. Zostane historickým faktom, že Tarakí a Amín sa pokúsili o nastolenie komunistického režimu v islamskom štáte - teda o niečo absolútne nemožné. Obaja muži boli agentmi Moskvy. Afganistan mal až príliš významnú geostrategickú polohu pre sovietske impérium. A je teda celkom možné, že Tarakí úlohy od sovietskych poradcov nezvládol. Lenže Amín sa prerátal. Teror, ktorý rozpútal proti prívržencom Tarakího, vyvolal nevšedný zmätok. Moskva potrebovala pomery za každú cenu upokojiť, najmä keď sa jej núkala neuveriteľná možnosť zachytiť sa v tomto štáte krátko potom, ako sa v susednom Iráne zrútil pod váhou islamskej revolúcie monarchistický a na Ameriku orientovaný režim šáha Rézu Páhlavího. Amín svoju historickú úlohu podcenil. Moskva siahla po inom mužovi, večne usmievavom Babrakovi Karmalovi, afgánskom veľvyslancovi v Československu. A z Trenčianskych Teplíc ho jednej tmavej noci previezli tajné služby cez Moskvu a Taškent do Kábulu, aby sa ujal moci. Amín sa ocitol v nedobytnom väzení Pulí Charchí a neskôr zmizol bez stopy.
Sovieti si ešte stále verili. Napriek nepredstaviteľným stratám posielali do Afganistanu nové a nové posily. A sovietski vojaci umierali nielen v súbojoch s mudžahídmi v horách, ale aj na kábulských uliciach a bazároch. Moskva začala vysielať do Kábulu špeciálne jednotky na mestskú gerilu. Ani tie však nemali šancu. Babrak Karmal pre Moskvu robil dosť a aj vďaka jeho stykom v Československu prúdili do Afganistanu aj československé zbrane. Za jeho vlády sa Československo stalo v Kábule povestnou a veľmi uznávanou „dvojkou“.